Wiertnica geologiczna

0 Comments

WiertnicaGeologiczna wiertnica  jest to rodzaj maszyny wiertniczej, służąca do badania gruntu. W najprostszym opisie jest to rodzaj wielkiego wiertła, z podłączonym do niego układem napędowym, który umożliwia wiercenie w gruncie. Wiertnice mogą być różnych rodzajów i mieć różne parametry.
Wiertnice przede wszystkim różnią się głębokością wiercenia, najczęściej spotyka się modele o możliwościach dochodzących do dwudziestu pięciu – trzydziestu metrów.
Średnica ślimaka. Jest to kolejny parametr wiertnic. Ślimak może mieć różną średnicę. Grubsze ślimaki wybierają więcej materiału, natomiast węższe pozwalają na szybsze dokonanie odwiertu.
Moment obrotowy. Jest to rodzaj mocy wiertnicy, im jest większy tym lepiej. Podobnie jak siła docisku głowicy, oraz siła wyrywania.
Zastosowanie. Wiertnice można wykorzystywać do różnych celów. Można za ich pomocą wiercić studnie głębinowe, wykonywać odwiert pod kotwy i gwoździe ziemne (tak zwane kotwiarki), wiertnice geologiczne oraz do przewiertów bocznych.
Wiertnice są niezastąpione w wielu zadaniach. Wykorzystuje je górnictwo, inżynieria drogowa, geologowie, budownictwo, firmy kopiące studnie i odwiert pod dolne źródła pomp ciepła oraz firmy poszukujące surowców lub źródeł geotermalnych.