Jak uzyskać dotację na fotowoltaikę?

0 Comments
fotowoltaika dotacje

Montaż paneli fotowoltaicznych pozwala znacząco zredukować wysokość rachunków za prąd, lecz jednocześnie wiąże się z koniecznością poniesienia sporych nakładów finansowych. Pomocne okazują się bezzwrotne dotacje na fotowoltaikę, które skierowane są zwłaszcza do osób fizycznych. Jak je uzyskać?

W ramach jakich programów można pozyskać środki pieniężne?

Osoby zainteresowane montażem paneli fotowoltaicznych mają kilka możliwości pozyskania dotacji. Obecnie dostępnych jest 7 programów, w ramach których wybranym grupom przyznawane są środki pieniężne. Pierwszy z nich to Mój Prąd, w ramach którego można uzyskać nawet 31 000 zł. Kolejne to Czyste Powietrze oraz Czyste Powietrze Plus. Warto wiedzieć, że fotowoltaika dotacje (o czym więcej na E.ON) to także program:

  • Stop Smog,
  • Agroenergia,
  • Zielona energia w gospodarstwie rolnym,
  • Energia Plus – ten program ma jednak formę pożyczki.

Niektóre gminy oferują również swoim mieszkańcom dodatkowe środki na instalację paneli. W takich przypadkach dotacje nie są wysokie, a z oferty mogą skorzystać osoby mieszkające na konkretnym terenie. Niemniej jednak  dotacje te mają charakter bezzwrotny.

Dotacje na fotowoltaikę – jak uzyskać pieniądze?

fotowoltaika dotacje

W ramach poszczególnych programów środki pieniężne przyznawane są na nieco innych zasadach, a zainteresowany musi spełnić pewne konkretne warunki. Należy mieć świadomość, że zasady te mogą zmieniać się w czasie, a czas wnioskowania o dotację jest ograniczony. Jednocześnie osoby fizyczne mają możliwość odzyskania części zainwestowanych środków w ramach ulgi termomodernizacyjnej. Sama w sobie nie jest ona dotacją, jednak pozwala odliczyć od podatku dochodowego 53 000 zł. Odliczeniu podlegają wyłącznie środki własne wydatkowane na inwestycję, nie natomiast te, które zostały pozyskane w ramach dotacji bezzwrotnej.

Dotacje – dla kogo?

Oferta dotacji na fotowoltaikę jest stosunkowo szeroka. O pieniądze mogą ubiegać się przede wszystkim osoby fizyczne prowadzące gospodarstwo domowe, jednak z niektórych programów skorzystają również przedsiębiorcy czy osoby prowadzące gospodarstwo rolne. Pieniądze dostępne są również dla wspólnot wyznaniowych oraz spółdzielni mieszkaniowych, zainteresowanych montażem paneli fotowoltaicznych.