Czym jest regulator wzrostu?

0 Comments
regulator wzrostu medax

Regulatory wzrostu to różnorodne substancje (auksyny, cytokininy, jasmoniany itp.), które ułatwiają wiele procesów życiowych roślin. Znajdują one szerokie zastosowanie, od owoców i upraw rolniczych po florystykę (przykłady obejmują cytokininy, które przedłużają żywotność kwiatów ciętych). Ogólnym kierunkiem stosowania regulatorów wzrostu w naszym kraju jest przeciwdziałanie wyleganiu się ziarna i zbóż (opadanie roślin, łamanie łodyg, wyboczenie międzywęźli). Ten niekorzystny proces może znacznie obniżyć plony ziarna.

Dlaczego zboża się wylegują?

Wyleganie się jest częstym skutkiem złej pogody i niesprzyjających warunków atmosferycznych. Należą do nich ulewny deszcz, silny wiatr lub grad. W okresach intensywnego rozciągania żdźbło ma tendencję do nadmiernego wzrostu przez co często „kładzie się”. Regulatory wzrostu obniżają środek ciężkości rośliny i ułatwiają jej pielęgnację. Stosowanie takich preparatów powoduje, że warunki sprzyjające przechowywaniu, czy to genetyczne, czy agrotechniczne, tracą na znaczeniu.

regulator wzrostu

Główny cel stosowania regulatorów wzrostu

Regulatory wzrostu roślin przeznaczone są do wzmacniania podstawy łodygi i systemu korzeniowego roślin. Odpowiednie środki zapewniają zaopatrzenie odmian w wilgoć (wodę) i składniki odżywcze, które są bardzo istotne do prawidłowego wzrostu. Po zastosowaniu regulatora wzrostu na roślinę można ją zacząć podlewać mniejszą ilością wody niż wcześniej. Wybierając regulator wzrostu (https://ogrodniczy.com/regulatory-wzrostu), należy przede wszystkim wziąć pod uwagę rodzaj składnika aktywnego. W przypadku zbóż sensowne jest stosowanie produktów zawierających etylotrineksapak (związek z grupy cykloheksanodionów) oraz chlorek chlorocholiny.

Podsumowując, dzięki regulatorom wzrostu system korzeniowy i łodygi są wzmocnione. Roślina jest nieco skrócona, ale zachowuje podaną długość. Zabezpieczone ziarna pozwalają na osiągnięcie jak najwyższych plonów przy jednoczesnej minimalizacji strat.