Zautomatyzuj swój dom – inteligentne oświetlenie zmniejszy rachunki

0 Comments
inteligentne oświetlenie

W ostatnich latach coraz częściej mówi się o tzw. inteligentnym budownictwie, które nie tylko wprowadza dla domowników olbrzymi komfort, ale także stanowi źródło energooszczędności. Najbardziej popularnymi rozwiązaniami stosowanymi w ramach tego typu projektowania obiektów mieszkalnych, są system zarządzania ogrzewaniem, sterowania żaluzjami, a także układ tworzący inteligentne oświetlenie. Czym jest i jak to działa?

Czym jest inteligentne oświetlenie?

inteligentne oświetlenieTo, co zwykliśmy nazywać jako inteligentne oświetlenie, to jeden z wielu układów tworzących inteligentny dom, który zapewnia olbrzymi komfort przebywania w nim, a także wprowadza rozwiązania, które zmniejszają zużycie energii elektrycznej. Oświetlenie w całym obiekcie zostaje włączone w centralny układ sterujący, który współpracuje z szeregiem czujników ulokowanych w każdym pomieszczeniu. Dzięki temu istnieje możliwość dowolnego sterowania systemem oświetlenia wedle zaistniałej potrzeby.

Jak to działa?

System sensorów ulokowany jest w każdym pomieszczeniu. Ich zadaniem jest zbieranie danych dotyczących miejsc, w których one pracują. Czujniki są w stanie zdiagnozować ilość osób obecnych w danym pomieszczeniu oraz status oświetlenia. W przypadku wychwycenia braku obecności żądnej osoby oraz włączonego światła w danym pomieszczeniu, system automatycznie odcina prąd i wyłącza światło. W ten sposób, nie dochodzi do marnowania energii elektrycznej i zbędnego oświetlania pomieszczeń, w których nikt nie przebywa. Pozwala to na zmniejszenie zużycia prądu, a tym samym zaniżenie rachunku.

Możliwości sterowania

Inteligentne oświetlenie może działać w sposób automatyczny, taki jak został opisany powyżej. Podobne systemy jednak rozszerzają możliwość sterowania oświetleniem. Dzięki specjalnym aplikacjom i urządzeniom mobilnym oraz pilotom do systemów inteligentnych, można zarządzać światłem z każdego miejsca w domu. To bardzo wygodna opcja, która pozwala np. na wyłączanie światła np. z łóżka przed snem. Inteligentne oświetlenie zapewnia zatem wygodę oraz możliwości zmniejszenia zużycia energii.