Zalety i wady elektrowni wiatrowych

0 Comments

farma wiatrowa - zdjęcieRealizacje projektów elektrowni wiatrowych od zawsze budziły wiele kontrowersji. Istnieje wielu zwolenników tego typu pozyskiwania energii. Nie brakuje jednak również ich przeciwników. Farmy wiatrowe w Polsce istnieją od lat 90′ wieku XX i stale się rozwijają. Jakie są zatem ich zalety?

Największym plusem tego typu pozyskiwania energii jest fakt, iż bazuje na odnawialnym źródle, jakim jest wiatr. Jego złoża nie wyczerpią się zatem, jak może to zdarzyć się na przykład w wypadku węgla kamiennego lub gazu. Produkowanie energii dzięki energetyce wiatrowej nie powoduje również żadnej emisji szkodliwych gazów do atmosfery. Jest to zatem energia czysta dla środowiska naturalnego. Dodatkowo istotnym faktem jest również, to iż energia wiatrowa nie jest zagrożona wzrostem cen – korzystanie z samego wiatru jest bowiem przecież bezpłatne. Kolejną zaletą jest również możliwość produkowania energii także na terenach, do których nie dociera prąd sieciowy.

Wśród wad, które często wymieniane są przez przeciwników budowy elektrowni wiatrowych pojawiają się między innymi argumenty takie jak: dość duża ilość miejsca, którą zajmują takie elektrownie oraz zagrożenie dla wędrujących ptaków. Eksperci wspominają też o tym, iż elektrownie wiatrowe nie mogą być budowane na wszystkich terenach.