Posiadanie własnej studni głębinowej jest doskonałym pomysłem, gdy nie ma dostępu do sieci wodociągowej, a potrzebne jest źródło wody o dużej wydajności. Takie rozwiązanie uniezależnia gospodarstwo domowe od dostawców mediów, a odpowiednio i prawidłowo wykonana studnia zapewnia bezawaryjną użyteczność przez wiele lat. Jednak prawidłowe wykonane czerpni wody nie jest łatwe, wymaga odpowiedniej wiedzy i precyzji
Kolejność prac
Budowę studni głębinowej należy rozpocząć od wykonania badań hydrogeologicznych. Na ich podstawie można określić wymaganą głębokość otworu, jaki ma wykonać wiertnica do studni. W odwiert wpuszcza się rury osłonowe, a w nich umieszcza się filtr, który powinien być zagłębiony w warstwie wodonośnej. Uzupełnieniem instalacji jest pompa- samozasysająca, pracująca jako hydrofor, lub głębinowa, zamontowana w rurach.
Czy to mi się opłaca?
Alternatywą dla studni głębinowej może być podłączenie do wodociągu lub najbliższej sieci wodociągowej. W jednym i drugim wypadku będzie to koszt kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Wartość ta jest porównywalna z ceną jaką trzeba zapłacić firmie wykorzystującej wiertnice do studni (oferuje je m.in. firma Rotadril). Różnice pojawiają się dopiero przy porównywaniu kosztów eksploatacji. Korzystanie z własnego ujęcia wody może być nawet 10 razy tańsze, niż z wodociągu.