Właściwa pielęgnacja kaktusów i sukulentów – podłoże

0 Comments

Jako rośliny domowe, kaktusy i sukulenty należą do najłatwiejszych w pielęgnacji, ponieważ wymagają niewielkiej ilości wody i nie trzeba ich często podlewać. Jednak ich wymagania dotyczące gleby są bardzo specyficzne, a także zupełnie inne w poszczególnych przypadkach.

Kaktusy i sukulenty — różnice i podobieństwa

Sukulenty to wszystkie rośliny, które rozwinęły zdolność magazynowania wody w liściach, łodygach lub korzeniach na okres suszy. Zatem wszystkie kaktusy to sukulenty, ale nie wszystkie sukulenty to kaktusy. Kaktusy to najważniejsza rodzina roślin wśród sukulentów. Różnią się od innych sukulentów rodem i typowymi „aureolami”:

Wszystkie kaktusy pochodzą z kontynentu amerykańskiego i stamtąd rozprzestrzeniły się na inne suche regiony. Teraz kształtują krajobraz wokół Morza Śródziemnego. Sukulenty można znaleźć na każdym kontynencie z wyjątkiem regionów polarnych.

Tylko kaktusy mają aureole — okrągłe do długich owalnych, poduszki, z których zwykle wyrastają kolce. Kolce ukształtowały się w toku ewolucji i przybrały tę zredukowaną formę, aby ograniczyć parowanie cieczy i odstraszyć drapieżniki.

To, co łączy wszystkie kaktusy i sukulenty, to ich zdolność do dobrego radzenia sobie w okresach suszy. W warunkach domowych powinny być podlewane tylko co dwa do trzech tygodni, a czasami nawet rzadziej.

Różnice wynikają jednak z pochodzenia, ponieważ występują one zarówno na pustyniach, jak i na stepach, ale niektóre gatunki również w tropikalnych lasach deszczowych. Ich okresy odpoczynku, rodzaj hibernacji oraz zapotrzebowanie na światło i słońce również różnią się w szczegółach.

Ziemia do kaktusów i sukulentów

W przeciwieństwie do normalnych roślin domowych, kaktusów i sukulentów nie wolno sadzić w normalnej ziemi doniczkowej. Zawiera zdecydowanie za dużo nawozu i torfu, jest bardzo bogata w próchnicę i długo utrzymuje wodę, co jest zupełnym przeciwieństwem tego, czego potrzebują przyzwyczajone do suszy kaktusy i sukulenty.

Ziemia do kaktusów (https://ogrodniczy.com/ziemia-do-kaktusow) i sukulentów powinna w dużej mierze odpowiadać warunkom w pierwotnym miejscu zamieszkania roślin. Wiele kaktusów i sukulentów rośnie na ubogiej, a nawet pozbawionej próchnicy, mineralnej glebie wietrzenia. Podłoże dla tych sukulentów musi zatem mieć wysoką zawartość minerałów i być dobrze przepuszczalne dla wody. Ponadto ziemia do kaktusów i sukulentów musi być stabilna wymiarowo, nie może się zagęszczać i opadać, aby korzenie były zawsze dobrze napowietrzone.