W jaki sposób chronić górne drogi oddechowe w trakcie pracy?

0 Comments
niebieska maska do ochrony dróg oddechowych

Ogólnoobowiązujące w Polsce przepisy BHP przykładają szczególną wagę do bezpieczeństwa pracownika w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Mają one na celu wzmocnienie bezpieczeństwa, minimalizowanie ryzyka wypadków mogących powodować uszczerbek na zdrowiu pracownika, a także zmniejszanie wpływu ewentualnych czynników szkodliwych (jak promieniowanie czy kontakt z substancjami toksycznymi) na zdrowie osób pracujących w tzw. trudnych warunkach. Na każdym pracodawcy leży obowiązek wyposażenia pracowników w niezbędną odzież spełniającą normy bezpieczeństwa, a także przeszkolenie wszystkich osób zatrudnionych względem BHP. W zależności od rodzaju pracy podczas prac fizycznych przydadzą się nie tylko wzmacnianie buty, ale również maseczki i filtry przeciwpyłowe (ochrona dróg oddechowych) czy odzież termiczna.

Odzież BHP dla pracowników

Odzież BHP powinna być dopasowana do warunków i charakteru pracy. Dzięki temu możliwe jest kompleksowe zabezpieczenie danego pracownika, tak aby zwiększyć poziom komfortu i bezpieczeństwa w trakcie wykonywania obowiązków zawodowych. Odzież BHP powinna być zapewniona przez pracodawcę lub kupiona na fakturę firmową przez pracownika, tak aby mógł on otrzymać zwrot poniesionych kosztów. Na rynku istnieje bardzo szeroki asortyment specjalistycznej odzieży roboczej, dopasowanej do różnorodnych warunków pracy, a także do pory roku. Wysoka wytrzymałość odzieży BHP jest niezbędna, aby móc prawidłowo chronić pracownika, jak również aby móc odpowiednio dbać o odzież, poddając ją czyszczeniu czy wybranej metodzie konserwacji.

3M maska do ochrony dróg oddechowych

Maseczki do ochrony górnych dróg oddechowych

Osoby, które pracują w warunkach podwyższonego zapylenia lub w pracy, gdzie występuje zanieczyszczenie oparami gazów chemicznych powinny w szczególny sposób zadbać o środki indywidualnej ochrony w postaci dopasowanych masek pozwalających na ochronę dróg oddechowych (dostępne tutaj). Jest to niezbędne, aby uniknąć szkodliwego wpływu pracy na zdrowie. Praca w warunkach, w których układ oddechowy jest narażony na działanie szkodliwych czynników może prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, zwiększenia ryzyka zachorowania na choroby układu oddechowego oraz nowotwory, a w niektórych przypadkach nawet do zgonu poprzez uduszenie. Dlatego też niezbędne jest stosowanie m.in. maseczek przeciwpyłowych, masek z filtrem oraz pochłaniaczem. Zabezpieczenia tego typu sprawdzą się w przypadku pracy przy oparach chemicznych, przy utylizacji szkodliwych substancji typu azbest, a także podczas prac przy piłowaniu, cięciu, szlifowaniu – a więc przy pracach budowlanych oraz remontowych.