Świadectwa pochodzenia – co to właściwie jest i za co odpowiadają?

0 Comments
żarówka

Świadectwa pochodzenia energii są rozpowszechnione na bardzo szeroką skalę. To nic innego, jak wsparcie w wytwarzaniu energii elektrycznej przy pomocy odnawialnych źródeł energii (OZE). Dzięki temu można zatroszczyć się nie tylko o otaczające ludzi środowisko, ale też o zmniejszenie dotychczasowych rachunków za ogrzewanie.

Świadectwa pochodzenia – co trzeba o nich wiedzieć?

Świadectwa pochodzenia energii pełnią w dzisiejszych czasach bardzo ważną rolę, zwłaszcza dla producentów energii elektrycznej. To specjalny certyfikat, który może być wydany jedynie przez Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki i jest dowodem na to, że energia pochodzi prosto z OZE, co przekłada się oczywiście na poprawienie efektywności energetycznej. Ciekawostką na temat świadectw pochodzenia jest to, że trzeba o nie wystąpić poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Robią to oczywiście producenci energii elektrycznej i przedsiębiorstwa, które zajmują się jej dystrybucją. Tym samym zwiększa się swoją wiarygodność na szeroko pojętym rynku energetycznym i działa się w zgodzie z najwyższymi wartościami oraz w trosce o środowisko i całą planetę. 

świadectwa pochodzenia

Świadectwa pochodzenia – na jakie typy się dzielą?

Świadectwa pochodzenia można obecnie podzielić na kilka różnych typów, a każdy z nich ma inne cechy charakterystyczne, w tym przede wszystkim źródło pochodzenia energii. Poszczególne rodzaje to:

  • certyfikat biały – przyczynia się do znacznej poprawy efektywności energetycznej, a więc dzięki niemu można mieć pewność, że oszczędzanie energii będzie realizowane na odpowiednio wysokim poziomie,
  • certyfikat zielony – oznacza, że energia pochodzi z OZE i do jej produkcji wykorzystuje się m.in. wiatr, biomasę, geotermię, słońce i wodę,
  • certyfikat błękitny – sugeruje, że energia pochodzi z biogazowni rolniczej.

Jak widać warto to sobie dokładnie sprawdzić, aby mieć stuprocentową pewność tego, że dostarczana do przedsiębiorstwa lub domu energia pochodzi z OZE i odbiorcy nie będą się przyczyniać do wzrostu emisji gazów cieplarnianych. Takie działania mają jeden podstawowy cel – przeciwdziałać niekorzystnym zmianom klimatycznym, które mogą nieść za sobą wiele negatywnych skutków.