Sonda dynamiczna, to urządzenie, którego zadaniem jest pomiar gęstości gruntu. Dzięki niej, możemy w miarę szybko przekonać się, jaką strukturę ma grunt znajdujący się w miejscu badania. Kilka takich pomiarów, może nam dość dokładnie ustalić, co znajduje się na określonej głębokości. Podobnie jak w przypadku innych, podobnych urządzeń, również i to dzieli się na dwa podstawowe rodzaje.
Sonda lekka
Dynamiczne sondy lekkie, to urządzenia pomiarowe, które są wbijane do gruntu za pomocą ciężkiego młota. Masa tego młota, jest ściśle określona. Według branżowych norm, musi ona wynosić 10 kilogramów. Takie ujednolicenie jest konieczne, ze względu na usystematyzowanie wyników otrzymywanych badań. Nie chodzi tu tyle o samą głębokość, ale o strukturę badanego gruntu, który na wskutek oddziaływania sił o różnej wartości, może wykazywać mniejszą, lub większą podatność na nie.
Ciężkie sondy dynamiczne
Ciężkie sondy dynamiczne działają nieco inaczej. Choć zasada działania jest tu taka sama jak w przypadku sond lekkich, to nie ma co ukrywać – ważą one znacznie więcej i trudno obsługiwać je człowiekowi. Dlatego znacznie cięższy młot, jest tu uruchamiany w sposób dynamiczny. Ciężkie sondy mogą badać grunt na znacznie większej głębokości. Ponadto wyniki przez nie podawane, są o wiele dokładniejsze.