Prąd dla firm – jaka taryfa energetyczna będzie odpowiednia?

0 Comments

Obecnie przedsiębiorcy mogą nie tylko zmienić taryfę energii elektrycznej, ale też dotychczasowego dostawcę prądu. Jest to całkowicie darmowe i opłacalne. Dobrze dopasowana taryfa energetyczna pozwala zaoszczędzić do nawet 40% na rachunkach za prąd, co w przypadku przedsiębiorstw wiąże się z ogromnymi kwotami na przestrzeni kolejnych lat. W celu dobrania odpowiedniej taryfy warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy, który zapozna się ze specyfiką firmy i na podstawie dostępnych ofert będzie w stanie dopasować najbardziej optymalne rozwiązanie.

Tani prąd dla firm dzięki odpowiednio dobranej taryfie energetycznej

Właściwie dopasowana taryfa energii elektrycznej do specyfiki danego przedsiębiorstwa pozwala na zwiększenie oszczędności związanych ze zużyciem w niej prądu. W przypadku mniejszych i średnich przedsiębiorstw do wyboru jest kilka wariantów taryf, które przeznaczone są dla odbiorców zasilanych z sieci elektroenergetycznych niskiego napięcia. Jeśli przedsiębiorstwo nie przekracza mocy umownej 40 kW, może wybierać spośród kilku wariantów taryfy z grupy C. Mowa jest tutaj o taryfie jednostrefowej, dwustrefowej i trójstrefowej. Firmom pracującym w godzinach porannych i popołudniowych poleca się taryfę C11, gdzie cena za kilowatogodzinę jest niezmienna przez całą dobę. Taryfa dwustrefowa C12 jest opłacalna dla przedsiębiorstw, gdzie co najmniej 40% całkowitego zużycia energii elektrycznej przypada na godziny pozaszczytowe, czyli objęte niższą stawką za kWh.

Dostępne są tutaj trzy warianty taryfy C12. W przypadku taryfy C12a godziny szczytu wiążą się z droższym prądem, a godziny pozaszczytowe z niższą opłatą za kWh. W taryfie C12b doba podzielona jest na strefę nocną i dzienną. Z kolei taryfa C12w jest bardzo podobna do taryfy C12, ale dodatkowo godziny pozaszczytowe przypadają na weekendy. Można wybrać również taryfę trójstrefową C13 ze szczytem przedpołudniowym, szczytem popołudniowym i strefą pozostałych godzin.

Możliwości dla większych firm

Duże firmy o mocy umownej powyżej 40 kW mają do dyspozycji prąd dla firm i taryfy energetyczne C21, C22 (wariat C12a i C12b), C23. Taryfy z grupy B zostały stworzone z myślą o dużych przedsiębiorstwach i instytucjach zasilanych z sieci średniego napięcia. Z kolei taryfy A skierowane są dla największych firm i zakładów produkcyjnych, przyłączonych do sieci wysokiego napięcia.