Sonda statyczna CPT służy do określania wielu różnych parametrów agrotechnicznych. Warto podkreślić, że takie sondowanie to jedna z najskuteczniejszych metod. Dzięki niej można określić stopień zagęszczenia, wytrzymałość gruntu na ściskanie oraz stopień plastyczności. W dużej mierze sondowanie CPT służy do określenia jakości oraz rodzaju gruntu a czasami do wyznaczenia ciśnienia wody.
Czym jest sonda statyczna CPT?
Jest to urządzenie, w którego skład wchodzi stożek oraz kotwy. Specjalnie skonstruowany stożek umieszczany jest w badanym podłożu, natomiast kotwy wwierca się w celu zapewnienia stabilności urządzeniu. To omawiany stożek jest najważniejszą częścią podczas całego badania. Po wykonaniu wszystkich czynności, wykorzystuje się specjalistyczne oprogramowanie, które pozwala na zinterpretowanie otrzymanych w wyniku badania danych.
Jak przebiega sondowanie gruntu?
Pierwszym krokiem jest wciśnięcie stożka w podłoże, co wymaga użycia znacznej siły nacisku. W zależności od tego, jakiej sondy statycznej CPT użyjemy, siła nacisku może osiągać wartość nawet 200 kN. Ważne jest również prawidłowe zakotwiczenie urządzenia. W tym celu stosuje się kotwy mechanicznie wkręcane w badane podłoże. Jest to czynność wymagająca szczególnej uwagi ze względu na fakt, że badanie podłoże może zostać naruszone. Dopiero po właściwym zakotwiczeniu sondy CPT można przystąpić do rozpoczęcia właściwego badania.