Plastyfikator do zaprawy. Jak wybrać?

0 Comments

Zaprawa betonowa będzie dużo lepszej jakości, jeśli doda się do niej wapno. Wiadomo to od lat, od dawna bowiem wapno do zaprawy betonowej się dodaje. Tańszą alternatywą jest plastyfikator do zaprawy. Można go dodawać zamiast wapna, dzięki czemu zaprawa stanie się mocniejsza i mniej podatna na warunki pogodowe. Jaki plastyfikator do zaprawy wybrać?

Wybór tych środków jest spory

Plastyfikatory do zapraw dostępne są w sprzedaży w wielu sklepach budowlanych. Ten, kto wybierze się do sklepu by go kupić, z zaskoczeniem stwierdzić, że w sprzedaży jest wiele różnych tego typu środków. Który wybrać? Który z nich będzie najlepszy? Jest wiele odpowiedzi na to pytanie.

Do czego będzie użyta zaprawa cementowa?

Plastyfikator musi być odpowiedni dla danej zaprawy cementowej. Bardzo istotne jest między innymi to, do czego dana zaprawa cementowa będzie użyta. Jeśli do wykonania podłogi, trzeba wybierać środki do posadzek. Jeśli do budowy murów, środki do tego rodzaju zapraw będą najlepsze. Warto mieć świadomość, że szczególnie w przypadku posadzek wybór odpowiedniego jest bardzo istotny. Nie każdy może bowiem być stosowany do danego rodzaju podłóg, które pojawią się na posadzce. Najlepsze są w tej sytuacji środki do posadzek, na których można założyć różny rodzaj podłóg. Ewentualna zmiana podłogi nie spowoduje bowiem konieczności wymiany posadzki na taką, która w swoim składzie ma plastyfikator do danego typu podłóg.

Na jakie temperatury będzie narażony beton?

To także istotne kryterium wyboru tego rodzaju środków Jeśli – na przykład – zaprawa cementowa będzie użyta do budowy tarasu, niezbędne jest wybranie takiego preparatu, który może być narażony na wysokie i niskie temperatury. Jeśli zaprawa posłuży do wylania posadzki w pokoju, środek dodany do zaprawy raczej nie będzie narażony na mróz, więc może być mniej na niego odporny.

Warto czytać informacje na opakowaniu

Wybór właściwego preparatu do zapraw jest bardzo ważny. Nie mniej istotne jest jednak jego prawidłowe dawkowanie. Nie może być go w zaprawie ani za dużo ani za mało. Z tego powodu warto zapoznać się z informacjami na opakowaniu i dodawać plastyfikator do zaprawy (np. z budujmy.eu) w odpowiednich i sugerowanych przez producenta ilościach.