Kiedy i w jaki sposób stosować insektycydy?

0 Comments
insektycydy

Insektycydy to środki ochrony roślin służące do zmniejszania populacji lub eliminowania owadów wyrządzających szkody w sadach, ogrodach i uprawach polowych. Bywają stosowane również w przypadku pojawienia się niechcianych owadów w pomieszczeniach magazynowych lub mieszkalnych. Jakie są ich rodzaje, na czym polega działanie i kiedy stosować?

Dlaczego stosowanie insektycydów jest konieczne?

Owady należą do organizmów o najkrótszym okresie rozrodu i wielkiej plenności. Krótki cykl życia owadów powoduje, że w przypadku niektórych gatunków nowe pokolenia szkodników pojawiają się kilka razy do roku, co dodatkowo zwiększa straty i utrudnia ich eliminację. W przypadku stonki ziemniaczanej, bielinka kapustnika czy mszyc jedynym skutecznym rozwiązaniem jest zastosowanie odpowiednio dobranego preparatu chemicznego.

 insektycydy

Na czym polega działanie insektycydów i jakie są ich rodzaje?

Insektycydy działają toksycznie na organizmy owadów. Mogą albo prowadzić do ich śmierci, poprzez działanie silnie toksyczne na układ oddechowy lub procesy metaboliczne lub jedynie blokować procesy rozrodcze. Insektycydy występują w kilku rodzajach. W zależności od sposobu oddziaływania na owady, można wyróżnić:

  • insektycydy gazowe, działające poprzez tchawki owadów,
  • insektycydy kontaktowe, które wnikają do organizmu szkodnika przez naskórek,
  • insektycydy pokarmowe, które działają toksycznie na owady po dostaniu się do ich układu pokarmowego oraz
  • insektycydy złożone, oddziaływujące jednocześnie na kilka sposobów.

Jak stosować insektycydy?

W przypadku insektycydów, konieczne jest bezwzględne przestrzeganie zaleceń producenta preparatu. Niezależnie od tego, czy jest to środek w granulkach przeznaczony do rozsypania na podłożu, czy mieszanka służąca do przygotowywania roztworu do oprysków, nie należy przekraczać podanych przez producentów ilości preparatu. Opryski należy wykonywać wieczorem, zmniejszając narażenie pożytecznych owadów, na przykład pszczół.