Jakie właściwości ma pianka poliuretanowa?

0 Comments

Oryginalna pianka poliuretanowa może pochwalić się wieloma rewelacyjnymi walorami użytkowymi, dlatego też coraz częściej wykorzystywana jest w branży budowlanej. Niniejszy artykuł to doskonały wybór dla tych osób, które chcą dowiedzieć się jakie właściwości ma piana pur.

Co warto wiedzieć?

Spieniony poliuretan występuje nie tylko w postaci pianki, ale również dostępny jest pod postacią specjalnych płyt i otulin, dzięki czemu można go wykorzystać przy wielu instalacjach. Pianka poliuretanowa (https://budujmy.eu/pl/menu/pianki-poliuretanowe-pur-1017.html) może pochwalić się doskonałą izolacją termiczną, dzięki czemu bez problemu poradzi sobie nawet w zakresie od –60°C do nawet +95°C. Jeżeli chodzi o właściwości mechaniczne, to na szczególną uwagę zasługuje wytrzymałość na ściskanie. Znakami charakterystycznymi jest również dobry współczynnik przewodnictwa ciepła i przepuszczalność pary wodnej. Piana pur cechuje się dużą przyczepnością do większości materiałów budowlanych.

Struktura piany ma znaczenie

Zastosowanie pianki pur w dużej mierze zależy od samej struktury pianki. Jeżeli chodzi o pianki z dużymi komórkami w strukturze, to są one zdecydowanie mniej elastyczne niż konkurencyjne pianki z drobniejszymi komórkami. Z praktycznego punktu widzenia oznacza to, że cechuje się ona znacznie mniejszą wytrzymałością mechaniczną. To właśnie pianka montażowa tego typu wykorzystywana jest w izolacjach cieplnych. Gęsta i zdecydowanie bardziej zwarta struktura komórkowa zapewnia piance dużą elastyczność. O strukturze piany decyduje nie tylko jej skład chemiczny, ale również sposób nakładania na ocieplane elementy. Nawet niewielkie zmiany w składzie mogą znacząco pogorszyć albo polepszyć właściwości pianki pur. Zbyt duże stężenie sprawia, że pianka montażowa niestety nie spienia się prawidłowo, a co najgorsze struktura jest nieregularna. Powstające kawerny sprawiają, że izolacja z pianki poliuretanowej nie będzie spełniać swoich podstawowych zadań.