Jak przepisać licznik prądu?

0 Comments
przepisanie licznika prądu

Przepisanie licznika prądu nie jest niczym skomplikowanym. To pojęcie może dotyczyć każdego odbiorcy. Jak przepisać licznik prądu? O czym warto pamiętać? Jakie dokumenty są wymagane? Kiedy najczęściej dochodzi do przepisania licznika prądu?

Przepisanie licznika prądu

Warto zauważyć, że licznik energii elektrycznej przepisujemy wtedy, gdy kupujemy, sprzedajemy lub wynajmujemy jakiś lokal. Jeżeli jesteśmy właścicielami mieszkania, przepisanie pozwala rozliczać się na własny rachunek. W przypadku sprzedaży domu, trzeba zadbać o to, aby licznik został przepisany na nowego właściciela – faktury od tej pory będą wystawiane na nowego lokatora. Obie strony muszą pamiętać o tych kwestiach, gdyż to zaoszczędzi nam nieporozumień i nieuprzejmości w przyszłości. 

Licznik prądu w dzisiejszych czasach jest nowoczesnym urządzeniem, jakie działa na bazie sprawnych elementów. Coraz chętniej sięgamy po liczniki elektryczne, które dają możliwość pomiaru wielu parametrów. Starsze są modele indukcyjne, w których wskazówka poboru prądu porusza się zgodnie z użytkowaniem energii. Proces wyboru nie jest łatwy i zależy głównie od naszych oczekiwań. Na szczęście na rynku znajdziemy szeroką ofertą, co daje wiele możliwości. 


Niezbędne dokumenty do przepisania licznika prądu

przepisanie licznika prądu

Proces przepisania licznika prądu wiąże się ze zgromadzeniem niezbędnej dokumentacji. Potrzebne będą następujące materiały:

  • dowód tożsamości,
  • umowa najmu lub akt własności lokalu,
  • protokół zdawczo-odbiorczy i wniosek, co potwierdza stan rzeczywisty licznika w trakcie przyjmowania lokalu. Te dokumenty są podpisywane przez obie strony. Protokół z powodzeniem sporządzimy samodzielnie lub pobierzemy ze strony internetowej dostawcy prądu. 

Niezwykle ważne jest to, że licznik prądu jest wymagany wszędzie tam, gdzie korzystamy z energii elektrycznej. Wbrew pozorom przepisanie licznika nie jest skomplikowane i zazwyczaj przebiega sprawnie. To rozwiązanie, o jakich powinny pamiętać obie strony – wynajmujący lub kupujący oraz sprzedający.