Jak działają panele fotowoltaiczne?

0 Comments

panele fotowoltaiczneFotowoltaika to gałąź gospodarki energetycznej, która w swoim obszarze działania skupia pozyskiwanie energii elektrycznej z promieni słonecznych. W dobie stale rosnących rachunków za prąd i coraz większego zanieczyszczenia środowiska, które powodowane jest między innymi przez odpady powstałe przy tradycyjnych procesach produkcji prądu, alternatywne źródła pozyskiwania energii stają się jedynym przyszłościowym rozwiązaniem pozwalającym zarówno na wymierne oszczędności finansowe jak i na ochronę środowiska naturalnego.

Zasada działania paneli fotowoltaicznych
Przy procesie produkcji ogniw fotowoltaicznych wykorzystywany jest krzem. Pierwiastek ten umożliwia wychwytywanie z promieniowania słonecznego fotonów i przekształcanie ich w energię elektryczną. W jaki sposób odbywa się ten proces? Na panele fotowoltaiczne składają się połączone ze sobą ogniwa fotowoltaiczne pokryte krzemem. Gdy foton zostanie pochłonięty przez płytkę krzemową następuje wybicie elektronu i wprawienie go w ruch, który generuje powstanie energii elektrycznej. We wspomnianym procesie produkcyjnym wytwarzany jest prąd stały. Aby możliwe było korzystanie z energii w gospodarstwach domowych konieczne jest przekształcenie go w prąd zmienny. Za ten proces odpowiedzialne jest urządzenie nazywane falownikiem.

Korzyści płynące z instalacji paneli słonecznych
Korzystanie z paneli słonecznych ma przede wszystkim niezmiernie ważny wymiar finansowy. Inwestycja w panele fotowoltaiczne to wydatek co prawda duży ale jednorazowy. Cała instalacja działa w sposób bezobsługowy – nie wymaga ponoszenia dodatkowych kosztów, dzięki czemu inwestycja zwraca się już po kilku latach użytkowania. Nowoczesne panele solarne posiadają długoletnią wytrzymałość – zaleca się jednak wykonanie przeglądu technicznego co pewien czas w celu wychwycenia ewentualnych nieprawidłowości działania. Energia pozyskiwana przy pomocy paneli słonecznych zasila instalację elektryczną budynku przez cały rok – jednak w okresach zimowych jej wydajność nieco spada.

Oferta instalacji paneli słonecznych
Firma Innogy Polska oferuje kompleksową pomoc przy instalacji paneli fotowoltaicznych (zobacz: www.innogy.pl/pl/dla-domu/obsluga-i-pomoc/fotowoltaika). Oferta skierowana jest zarówno do osób indywidualnych jak i przedsiębiorstw. Wykwalifikowani pracownicy oferują nie tylko pomoc przy wyborze najlepszych rozwiązań ale również doradzają w kwestiach finansowych, pomagając na przykład przy wypełnianiu wniosków o dofinansowanie instalacji fotowoltaicznej. Długoletnie doświadczenie na rynku gwarantuje wysoką jakość oferowanych usług oraz profesjonalne podejście do każdego klienta.