Dynamiczna metoda oceny stopnia zagęszczenia gruntu

0 Comments

sonda dynamiczna - badanie gruntuW przypadku prowadzenia robót na ogólnie rozumianych gruntach sypkich zawsze istnieje konieczność określenia, jak bardzo sypkie jest podłoże. Nie wystarczy tutaj stwierdzić, że „bardzo”, ponieważ coś takiego nie jest w stanie nam nic powiedzieć o nośności terenu. Samo zaznaczenie, że mamy do czynienia z piaszczystym podłożem, też do niczego nie prowadzi.

Dla profesjonalnych zastosowań musi być wykonane badanie, którego wynik będzie bardzo dokładny i dodatkowo pozwoli nam zakwalifikować rodzaj gruntu do odpowiedniej kategorii. Takie badanie wykonuje się poprzez zastosowanie sond dynamicznych wpuszczanych w ziemie nawet na głębokość do dwudziestu metrów, chociaż oczywiście nie każda sonda dynamiczna da radę wejść aż tak głęboko, a do tego bardziej im bardziej zagęszczony grunt, tym jest to trudniejsze.

Sondy dynamiczne to dość ciekawe urządzenia, które w profesjonalny sposób pozwalają określić warunki geotechniczne gruntu. Jeśli chodzi o samą sondę dynamiczną, jej działanie jest interesujące, ponieważ tak naprawdę nie mówimy o jakimś czujniku umieszczanym na jej końcu i wpuszczanym w ziemię, jak to jest w przypadku sond statycznych, ale o mierzeniu ilości siły, jakiej trzeba użyć dla spenetrowania podłoża na określoną głębokość. Jeśli wszystkie zmienne w czasie badania będziemy w stanie kontrolować, a na to pozwala zastosowanie sond dynamicznych, jedyną niewiadomą pozostanie poszukiwany stopień zagęszczenia gruntu, którego odczytanie wymaga jedynie prostych umiejętności arytmetycznych.