Dla kogo dwustrefowa taryfa C12a będzie korzystnym wyborem?

0 Comments

Coraz więcej przedsiębiorców zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest wybór odpowiedniej taryfy energii. Jeśli zostanie ona dopasowana do potrzeb danej firmy, to można liczyć na niemałe oszczędności w skali roku. Ma to ogromne znaczenie szczególnie w przypadku firm zużywających duże ilości energii elektrycznej, ale rachunki za prąd są bolączką także małych i średnich przedsiębiorstw. Na szczęście na rynku pojawia się coraz więcej dostawców prądu, którzy mogą zaoferować znacznie korzystniejsze rozwiązania niż dotychczasowy sprzedawca energii elektrycznej. Nie zawsze bowiem jednostrefowa taryfa będzie najlepszym wyborem, a największe oszczędności można liczyć, decydując się na taryfę dwustrefową typu C12a.

Taryfa jednostrefowa niekoniecznie najlepsza?

Większość przedsiębiorstw korzysta z taryf energii jednostrefowych, ale nie zawsze będzie to najbardziej optymalna opcja. Taryfa jednostrefowa C11 czy C21 jest uniwersalnym rozwiązaniem, w przypadku której przez całą dobę obowiązuje stała stawka za kilowatogodzinę. Nie ma zatem znaczenia to, w jakich godzinach przypada największe zużycie energii elektrycznej, gdyż obowiązuje niezmienna stawka zarówno za dnia, jak i w nocy. Jest to świetne rozwiązanie w przypadku przedsiębiorstw działających przede wszystkim w godzinach szczytowych. Nie ma potrzeby dostosowywania tempa ani też ilości prac do konkretnych godzin w ciągu dnia. Łatwo zatem jest przewidzieć koszty wykonywanych prac i można liczyć na proste zasady rozliczania się ze swoim dostawcą prądu. Coraz więcej firm jednak działa całodobowo, czyli również w godzinach nocnych. W ich przypadku znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem okazuje się być taryfa dwustrefowa, która dzieli dobę na godziny pozaszczytowe z niższą stawką za kilowatogodzinę oraz godziny szczytu z wyższą opłatą za zużycie energii elektrycznej.

Dla kogo dwustrefowa taryfa C12a będzie korzystnym wyborem?

Firmy wykonujące większość czynności wymagających energii elektrycznej w godzinach pozaszczytowych jak najbardziej powinny zastanowić się nad wybraniem taryfy dwustrefowej. W ich przypadku taryfa C12a pozwoli na odnotowanie niemałych oszczędności w skali roku, co odbije się korzystnie na firmowych budżecie. Niższa stawka za kilowatogodzinę obowiązuje w godzinach wczesnoporannych, późnowieczornych i nocnych. Jeśli jednak przedsiębiorstwo działa prężnie przede wszystkim w godzinach przedpołudniowych i popołudniowych, korzystniej będzie pozostać przy taryfie jednostrefowej.