Czym jest silikon szklarski?

0 Comments

Silikony to produkty budowlane, które charakteryzują się bardzo szerokim zastosowaniem. Na szczególną uwagę zasługują silikony szklarskie, które są używane najrzadziej.

Do czego stosuje się silikony?

Cechują się one bardzo dobrą przyczepnością, dlatego idealnie pasują do uszczelniania okien. Na uwagę zasługuje fakt, że wysoka przyczepność dotyczy nie tylko powierzchni gładkich, ale również porowatych, takich jak drewno, cegła oraz powierzchnie ceramiczne. Do uszczelniania akwarium najlepiej nada się silikon szklarski zastosowanie znajduje także przy fugowaniu płytek oraz uszczelnianiu instalacji wentylacyjnych i klimatyzacyjnych. Jest to typ silikonu, który jest wyjątkowo odporny na wahania temperatury. Może bez większych problemów wytrzymać od -50 do 200 stopni Celsjusza. Należy jednak mieć na uwadze, że silikonu szklarskiego nie powinno stosować się do PCV. Dlatego wszystkie okna plastikowe odpadają, za to dobrze się sprawdza w przypadku okien drewnianych lub aluminiowych. Do uszczelniania akwarium warto wykorzystać silikon szklarski cena oscyluje w okolicach 20 zł.

Rodzaje silikonów

Można wyróżnić silikony neutralne oraz kwaśne. Silikon szklarski należy do silikonów kwaśnych i charakteryzuje się klasycznym, octowym zapachem. Szybki czas wiązania i dobra przyczepność sprawiają, że jest to bardzo uniwersalny produkt, ale niestety nie nadaje się kompletnie do tworzyw sztucznych. Silikony szklarskie można też podzielić ze względu na kolor. Największą popularnością cieszy się silikon bezbarwny, który idealnie sprawdza się do szkła. Jeżeli zostanie użyta niewielka dawka to umożliwia stworzenie niewidzialnej powłoki. Stosuje się go głównie podczas naprawiania okien, ale jego zastosowanie jest dużo szersze. Warty uwagi jest też silikon biały, który wykorzystywany jest głównie do uszczelniania płytek ceramicznych oraz fugowania ich. Z kolei do okien drewnianych stosuje się zazwyczaj silikon brązowy, który jest na ich tle praktycznie niewidoczny.

Więcej: www.budujmy.eu