Czy kompensacja mocy biernej może zmniejszyć rachunki za prąd?

0 Comments

Energooszczędność to termin, który staje się coraz bardziej popularny. Bywa on wiązany zarówno z rozwiązaniami wpływającymi na mniejsze zanieczyszczenie powietrza, jak i wariantem ekonomicznym, który przekłada się na niższe rachunki. W tym celu, stosuje się zrównoważone korzystanie z prądu, eliminowanie zbędnego zużycia, jak i wybór odpowiedniej taryfy. Istotna może być także kompensacja mocy biernej.

Moc bierna, a wysokość rachunku

Moc bierna jest jedną z trzech mocy, które składają się na obwód prądu. Charakteryzuje się ona nie wykonywaniem żadnej pracy. Mimo to, nie jest ona zbędna. Bez niej, nie będzie mogło dojść do skutecznego zasilenia urządzenia elektrycznego. Inaczej mówiąc, moc bierna musi zaistnieć żeby moc czynna mogła wykonać swoją pracę i zasilić odbiornik. Jednak nadwyżki mocy biernej są bardzo szkodliwe dla wydajności instalacji energetycznej. Dostaję się ona bowiem do sieci i płynie kablami. Jej przesył skutkuje zaniżeniem wydajności sieci, przede wszystkim poprzez straty mocy czynnej, ale także wpływa ona na zmniejszenie żywotności kabli oraz innych elementów instalacji. Kompensacja mocy biernej ma za zadanie zatrzymać ją w obrębie odbiornika i odseparować od sieci przesyłowej, co znacznie zwiększy jej efektywność i wydajność.

Czy kompensacja może obniżyć rachunki?

Kompensacja mocy biernej jest zjawiskiem, które może przyczynić się do zmniejszenia naszych rachunków. Wiąże się to z faktem, że sprzedawcy energii elektrycznej ponoszą zyski za przesył mocy czynnej. Wszelkie jej straty przyczyniają się do zmniejszania zarobków i zwiększania strat. Aktywność odbiorców związana ze zmniejszaniem udziału mocy biernej w przesyle, a tym samym redukowaniu poziomu straty mocy czynnej w sieci, znacznie zmniejsza wysokość rachunku. Wartość mocy biernej, jaką uznają dostawcy wynosi 0,2 – 0,4. Wszelkie generowanie wyższego poziomu skutkuje nakładaniem dodatkowych opłat. Stosowanie specjalnych urządzeń kompensacyjnych zwolni odbiorcę z tych kosztów. Jeżeli zatem jesteśmy zainteresowani zmniejszeniem wysokości rachunku za energię elektryczną, sprawdźmy jaki poziom mocy biernej generuje nasze zużycie. W tym celu wystarczy zajrzeć do faktury, na której znajduje się informacja „ponadumowny pobór energii biernej indukcyjnej całodobowo”. Dokonajmy szczegółowej analizy i sprawdźmy, jakie dodatkowe koszta są naliczane z tego tytułu. Specjaliści szacują, że montaż urządzeń kompensacyjnych będzie opłacalny, kiedy straty z tytułu generowania nadwyżki mocy biernej sięgają co najmniej pięciuset złotych.