Bezpieczeństwo pracy z wiertnicami

0 Comments

pracownicy na budowieWiertnice są wykorzystywane w budownictwie i ogrodnictwie, i choć charakterystyka tych urządzeń jest zupełnie inna, to jednak o pewnych rzeczach powinniśmy pamiętać bez względu na to czy pracujemy z dużą wiertnicą budowlaną (np. do studni), czy też ze znacznie mniejszą wiertnicą ogrodniczą.

Jeśli są na świecie jakieś rzeczy, które dla polskiego pracownika fizycznego nie stanowią wynalazków przydatnych w nawet najmniejszym stopniu, to będą to alkomat i zasady bezpieczeństwa i higieny pracy. Oczywiście mówimy to z ogromnym przymrużeniem oka, ponieważ dla profesjonalistów BHP jest absolutną podstawą wykonywania wszelkich prac, a etyka zawodowa nigdy nie pozwoliłaby im na spożywanie choć odrobiny alkoholu w pracy. Problem stanowią jedynie różni przygodni pracownicy, którzy na przykład zabierają się za wiertnice, by przygotować ogród na posadzenie serii krzewów po obrysie działki. Nie wydaje im się, by taka imponująca przecież swoim wyglądem wiertnica mogła stanowić zagrożenie.

Po części mają rację, ponieważ korzystanie z wiertnic tak naprawdę nie jest jakoś specjalnie niebezpieczne. Mimo wszystko, praca z wiertnicami to praca z dużymi urządzeniami, które niemal zawsze wyposażone są w całkiem silne silniki spalinowe i jeśli będą używane w sposób nieodpowiedni, mogą doprowadzić do naprawdę niebezpiecznego wypadku. Jeśli jesteśmy niedzielnymi ogrodnikami lub wykonujemy jakiekolwiek prace z wiertnicami po raz pierwszy, przeczytajmy uważnie zalecenia producenta urządzenia odnośnie bezpiecznego korzystania z tego sprzętu. To naprawdę nie będzie zbyt długa lektura, a może być bardzo ważna.

duża wiertnica budowlanaZnacznie poważniejsze ryzyko niesie praca przy dużych wiertnicach budowlanych. Już sam ich wygląd imponuje – wystarczy spojrzeć na wiertnice na Terradrill.pl. Urządzenia te muszą być obsługiwane przez osoby wykwalifikowane i przygotowane do obsługi tak poważnych maszyn. Absolutnie nie wolno nam dopuścić do tego, aby nieprzygotowany, a tym bardziej nietrzeźwy pracownik usiadł w kabinie takiej wiertnicy. Praca przy takiej maszynie będzie stanowić niebezpieczeństwo nie tylko dla niej samej, ale także dla osób pracujących w pobliżu. A to z kolei ogromne ryzyko dla firmy i zwyczajny brak odpowiedzialności. Dlatego też w miejscu pracy, bez względu czy jest to ogród, budowa, czy plac gdzie wiercona jest studnia, za wszelką cenę powinniśmy dopilnować, aby pracowały tam osoby z odpowiednimi kwalifikacjami i w optymalnej formie psycho-fizycznej.