Agrowłóknina – Którą agrowłókninę wybrać na działkę i pole?

0 Comments

Agrowłóknina produkowana jest w wielu wariantach. Aby wybrać tę odpowiednią, warto poznać jej odmiany. Każda z nich ma określone zadanie, zatem będzie się różnić grubością, ciężarem i gęstością splotów oraz barwą.

Jak dobrać agrowłókninę do swoich potrzeb?

Włóknina ogrodnicza (rolnicza) ma kilka struktur włókien. Oprócz tego produkowana jest w różnych szerokościach oraz kolorach. Dzięki temu łatwo rozpoznać jej konkretne przeznaczenie.

Włóknina rolnicza, która ma zapobiegać wyrastaniu chwastów, jest ciemnego (czarnego) koloru, a jej struktura przepuszcza wodę oraz powietrze. Deszcz i woda ze szlaucha swobodnie przenika do korzeni roślin.

Agrotkanina do ochrony kiełkujących roślin zabezpiecza je przed przymrozkami i jest biała. Przykrywa się nią wzrastające plony. Jej struktura jest lekka, aby roślinki mogły swobodnie pod nią rosnąć.

Znacznie grubsza włóknina również białego koloru, którą wykorzystuje się do zakrywania roślin na zimę, jest zdecydowanie grubsza od tej przeznaczonej na przymrozki. Również cyrkuluje powietrze i utrzymuje prawidłową wilgotność w obrębie rośliny.

Są także agrowłókniny, którymi przykrywa się bele siana, słomy, kopce ziemniaków itp. Ten rodzaj plandek chroni przed warunkami atmosferycznymi surowiec nimi przykryty. Mają one mocny gęsty oddychający splot i zieloną barwę.

Z czego są produkowane agrowłókniny?

Tkaniny do celów ogrodniczych omówionych powyżej powstały ze splotów nici polipropylenowych. To materiał bardzo odporny na działanie stosowanych w przemyśle rolniczym chemicznych oprysków. Zachowują swoją strukturę, będąc w kontakcie z kwasami, zasadami i rozpuszczalnikami organicznymi.

Jedne z nich przepuszczają wodę z podlewania (agrowłóknina na chwasty [https://ogrodniczy.com/agrowlokniny]), inne zaś ją zatrzymują (fliz na okrycie zebranych plonów). Każda z nich pozwala powietrzu na swobodną cyrkulację. Dzięki temu przykryta gleba lub okryte rośliny bądź plony nie pleśnieją ani nie gniją. Sploty nici są nieregularne z charakterystycznymi wgłębieniami, dzięki czemu łatwo wizualnie rozpoznać agrowłókninę od tkanych plandek namiotowych, które mają równo prowadzoną osnowę i wątek.

Agrowłókniny są odporne na podmuchy wiatru. Dzięki temu materiał jest oporny na poderwanie i trzepotanie przez wiatr. Daje to pewność, że rośliny pod białą agrowłókniną będą zawsze okryte, tak samo, jak plony pod zieloną jej odmianą. Plandeki namiotowe, które we wcześniejszych latach były używane do okrywania zbiorów, często pod wpływem wiatru zostawały zrzucane lub zawijane, odsłaniając składowane zbiory.