Kleje anaerobowe i ich przeznaczenie

0 Comments
loctite 406

Klej, czyli odpowiednia zaprawa przygotowana specjalnie do łączenia różnych faktur i elementów to jeden z najbardziej uniwersalnych produktów, które przydają się zarówno w przedsiębiorstwach, jak i gospodarstwach domowych. Kleju używa się już od przedszkola, więc jest to bardzo dobrze znany środek łączący. Profesjonalne kleje służą do łącze skomplikowanych i bardziej wymagających powierzchni. Bardzo solidne muszą być np. kleje do metalu nazywane klejami anaerobowymi. Kleje mają też inną nazwę. Są to tzw. kleje beztlenowe, ponieważ reakcja następuje tu poprzez odcięcie dostępu tlenu. Wówczas klej twardnieje i w sposób trwały łączy ze sobą dwie części np. śrubkę z nakładką.

Kleje anaerobowe – jak i do czego się używa?

Kleje tego typu można wykorzystać do połączenia dwóch takich samych bądź różnych metali. Można połączyć np. stal ze stalą lub stal z aluminium. Nie ma przeszkód również, aby łączyć metale i inne surowce. W ten sposób można zespolić ze sobą np. metal oraz szkło, metal z tworzywem sztucznym lub metal z elementami gumowymi. Kleje anaerobowe przydają się praktycznie w każdej dziedzinie przemysłu i są bardzo uniwersalne. Ich nakładanie powinno nastąpić na uprzednio przygotowane i oczyszczone powierzchnie. Nie powinno być na nich kurzu, pyłu, znaczących zgrubień i elementów, które utrudniałyby aplikację kleju. Można wcześniej zeszlifować powierzchnie. Klej nakłada się tylko na jeden z elementów, a drugi przykłada się do niego i ruchem kołowym mocuje do momentu aż klej nie zgęstnieje.

kleje anaerobowe

Kleje anaerobowe – czy są bezpieczne?

Stosowanie klejów anaerobowych nie stwarza żadnego zagrożenia, jeśli są one używane zgodnie z przeznaczeniem oraz wszelkimi wytycznymi. Nieprawidłowe oczyszczenie powierzchni może powodować, że klej straci swoje właściwości i nie będzie gwarantował należytej przyczepności. To z kolei może powodować niesprawne działanie konstrukcji, więc należy bardzo uważać, zwłaszcza jeśli stosuje się klej na użytek własny jako laik.