Zanim podłączysz prąd budowlany

0 Comments

budowaPlanując budowę domu bardzo ważną rzeczą jest zaplanowanie dostawy prądu. W przypadku nowoczesnych metod budowlanych, prąd okaże się niezbędny, przede wszystkim do obsługi maszyn i narzędzi budowlanych. Warto mieć na uwadze, że prąd budowlany jest droższy od zwykłego, jednak na szczęście do wyboru mamy więcej niż jedną taryfę, co pozwoli nam prawdopodobnie dokonać wyboru najbardziej korzystnego w danej sytuacji.

Jak pozyskać prąd na potrzeby budowy?
Część osób decyduje się na czas budowy zakupić agregat prądotwórczy. Jest to rozwiązanie korzystne szczególnie w przypadku mniejszych inwestycji oraz takich, które nie wymagają szybkiego działania. Jeśli budowa stanowi poważniejszą inwestycję, wszystko ma działać sprawnie i szybko, wówczas agregat może okazać się niewystarczający dla wszystkich urządzeń budowlanych.

Niektórzy decydują się także na zakup prądu bezpośrednio od sąsiada, jednak warto zaznaczyć, że prąd mogą sprzedawać tylko osoby, które posiadają na to specjalne uprawnienie. Najkorzystniejszą opcją wydaje się więc umowa z dostawcą energii elektrycznej.

Jaka jest cena prądu budowlanego?
Jak już zostało wspomniane na wstępie, warto liczyć się z tym, że cena prądu budowlanego jest wyraźnie wyższa niż w przypadku prądu przyłączonego do ukończonego i odebranego budynku. Szacuje się ją zwykle w przedziale 40-60 gr brutto. Wszystko zależy jednak od tego na jaką taryfę się zdecydujemy. Do wyboru mamy taryfę c11 oraz taryfę c12.

Wybieramy taryfę budowlaną
Decydując się na wybór prądu budowlanego będziemy musieli wybrać jedną z dwóch dostępnych taryf. W zależności od tego jaki jest charakter naszej budowy, z jakich maszyn i narzędzi korzystamy, a wreszcie w jakich godzinach będzie odbywać się praca, możemy zdecydować, która opcja jest korzystniejsza finansowo.

Taryfa c11 nazywana jest również jednostrefową, co oznacza, że jej cena za kWh jest stała przez całą dobę. Do wyboru jest również taryfa c12 (więcej informacji znajdziesz pod tym linkiem: www.innogy.pl/pl/dla-domu/oferta/energetyczna/budowlana), którą podzielić można na taryfę c12a i c12b. W przypadku tej opcji, którą określa się jako dwustrefową, mamy niższą cenę prądu w określonych godzinach, poza szczytem lub różną cenę w przypadku dnia i nocy. O szczegóły związane z godzinami obowiązywania poszczególnych stref warto zawsze pytać konkretnego dostawcę prądu, bowiem warunki często są nieco różne w przypadku różnych usługodawców.

Decydując się na podłączenie prądu budowlanego warto zawsze dokładnie zapoznać się z umową bowiem zdarza się, że dostawca prądu nałożył na klienta pewne dodatkowe opłaty, na przykład związane z usługą samego przyłączenia.