Właściwości gresu

0 Comments

Płytki gresowe oprócz swoich niekwestionowanych cech zdobniczych mają niezwykle mocne strony pod względem swojej użyteczności i wytrzymałości. Produkowane z mieszanki glin i różnych kruszyw są stapiane i prasowane do postaci płytki. Płytki po takim sprasowaniu poddawane są wypalaniu w temperaturze 1200-1300 stopni Celsjusza, dzięki czemu ich wytrzymałość jeszcze się zwiększa. W zależności od rodzaju wykończenia płytki gresowej i jej grubości można wyróżnić gres techniczny przeznaczony do pomieszczeń technicznych, standardowy gres do wewnątrz i na zewnątrz oraz bardzo gruby, odporny na ekstremalne obciążenia gres przemysłowy.

Nasiąkliwość a mrozoodporność

Dzięki temu, że elementy płytki gresowej są ze sobą stapiane, a później jeszcze wypalane to nasiąkliwość powstałego produktu jakimikolwiek materiałami jest niezwykle mała. Dzięki temu płytki te nie są podatne na wilgoć i dzięki temu są mrozoodporne. Woda nie jest w stanie dostać się w pory płytki i nie zostaje tam – dzięki temu nie tworzy się ryzyko zamarznięcia i rozsadzenia płytki od wewnątrz.

Płytki gresowe – twardość

Szkliwiony gres porcelanowy to odmiana gresu z powierzchnią szkliwioną, czyli dodatkowo wypalaną. Taka powierzchnia jest niezwykle wytrzymała i odporna na uszkodzenia mechaniczne i ewentualne zarysowania. Wysoka klasa ścieralności oznacza, że gres nie jest podatny na zarysowania i nie zniszczy się nawet ułożony w miejscach podwyższonego ruchu.

Podatność na obróbkę mechaniczną

Dzięki temu, że gras łatwo się tnie i obrabia to można go dopasować właściwie wszędzie. Nieregularne krawędzie pomieszczenia nie będą już żadnym problemem, jeśli do ich wykończenia użyje się płytek gresowych. Mimo łatwej obróbki warto to zadanie polecić ekspertowi, który posiada dobrej jakości, ostre narzędzia, bez których nawet gres nie podda się próbom obróbki.