Taryfa g12 – najprostszy sposób na oszczędności

0 Comments

Jak powszechnie wiadomo, rachunki za prąd są z roku na rok coraz większe, dlatego też warto poszukać skutecznego sposobu na to, aby nieco zaoszczędzić. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się na przykład zamiana tradycyjnej taryfy na dwustrefową G12, która zdobywa coraz większe grono zadowolonych użytkowników.

Taryfy w Polsce

Tradycyjna polska rodzina korzysta najczęściej ze zwykłej taryfy jednostrefowej (G11), w której to niezależnie od godziny i dnia, przez cały rok płaci się taką samą stawkę za każdą wykorzystaną kilowatogodzinę. Nie wszyscy zdają sobie jednak sprawę z tego, że można skorzystać z innych taryf, które w niektórych przypadkach mogą przynieść oszczędności nawet do kilkuset złotych rocznie. Do dyspozycji mamy między innymi taryfę G12, w której to obowiązują dwa rodzaje stawek za zużytą energię. Wybierając taryfę dwustrefową więcej zapłacimy za prąd w godzinach szczytowych od 6.00 do 13.00 i od 15.00 do 22.00, a mniej w pozostałych godzinach (od 22.00 do 6.00 i od 13.00 do 15.00).

Jak zaoszczędzić na taryfie G12?

Aby zaoszczędzić na taryfie dwustrefowej, należy zmienić nieco swoje przyzwyczajenia i odpowiednio zorganizować swoje życie. Jeżeli pralkę i inne urządzenia będziemy uruchamiać na noc, to w przeciągu całego miesiąca można naprawdę sporo zaoszczędzić. Dwustrefowa taryfa jest najkorzystniejszych rozwiązaniem dla rodzin, które większość dnia spędzają w pracy, a w domu przebywają wyłącznie w godzinach nocnych. Poza szczytem za prąd zapłacimy nawet 40% mniej od standardowej stawki (dla taryfy G11). W szczytowych godzinach przy taryfie G12 za prąd zapłacimy 20% więcej niż standardowa stawka. Paradoksalnie nawet zużywając więcej energii elektrycznej w godzinach nocnych, możemy zapłacić mniej niż w przypadku taryfy jednostrefowej. Na G12 powinny zwrócić szczególną uwagę przede wszystkim te osoby, które posiadają domowe piece akumulacyjne.