Taryfa C21 – kiedy warto z niej skorzystać?

0 Comments

W przypadku małych firm najczęściej wybieraną taryfą jest taryfa C11 i C12, jednakże jeśli chodzi o średniej wielkości firmy, to wybór często pada na taryfę jednostrefową C21. Chodzi tutaj o firmy, gdzie moc przyłączeniowa wynosi ponad 40 kW. Dzięki temu przedsiębiorca może liczyć na większe oszczędności na rachunkach za prąd. Jest to świetne rozwiązanie dla firm działających przede wszystkim w godzinach szczytowych.

Taryfa C21 – kiedy warto z niej skorzystać?
Chociaż nadal większość przedsiębiorców wybiera taryfę C11, to jednak coraz większa popularnością cieszy się taryfa C21, która również jest taryfą jednostrefową. Oznacza to, że obowiązuje stała cena za kilowatogodzinę niezależnie od pory dnia czy nocy. Jeśli więc dane przedsiębiorstwo zużywa co najmniej 40% energii elektrycznej w godzinach szczytowych, decydując się na taryfę C21, można odnotować oszczędności w wysokości aż do 30%. Taryfa ta skierowana jest dla firm przyłączonych do siei elektromagnetycznej niskiego napięcia, gdzie moc umowna przekracza wartość 40 kW.

Zmiana taryfy z C11 na C21
Nawet jeśli przedsiębiorca korzysta z jakiejś innej taryfy typu taryfa C11, to może w każdej chwili ją zmienić. Jest to całkowicie bezpłatne i nie ma z tym większych problemów. Zanim jednak dany przedsiębiorca zdecyduje się na konkretną zmianę, warto skontaktować się ze swoim dostawcą prądu w celu dobrania najkorzystniejszej dla siebie taryfy. Taryfę warto zmienić na C21 w przypadku zakupu nowych urządzeń, które mają dużą moc, przez co istnieje duże prawdopodobieństwo przekroczenia mocy umownej. Lepiej więc zawczasu zwiększyć moc przyłączeniową. Warto również rozważyć zmianę mocy przyłączeniowej, jeśli często dochodzi do zjawiska wyskakiwania korków.

Przy zmianie taryfy C11 na taryfę C21 trzeba liczyć się jednak z tym, że zwiększenie mocy przyłączeniowej nie jest szybkim w realizacji procesem i zmiana ta może potrwać nawet do kilku dni. Zanim dojdzie do ponownego przyłączenia do sieci, konieczne jest przejście pewnych procedur przez przedsiębiorcę. Na całkowity czas trwania zmiany mocy przyłączeniowej wpływa także w dużym stopniu to, czy sama zmiana wymagać będzie większych ingerencji w dotychczasową sieć zasilającą.