Stan deweloperski a stan pod klucz

Kupując nowe mieszkanie deweloperskie spotkać można się z dwoma rodzajami ofert. Pierwsza to oferta zakupu mieszkania w stanie deweloperskim. Druga oferta to możliwość zakupu nieruchomości w tzw. stanie pod klucz. Bardzo wiele osób jednak nie do końca rozumie tę różnicę. Czy zatem różni się stan deweloperski od stanu pod klucz?

Stan deweloperski

Mówić bardzo krótko stan deweloperski to taki stan mieszkania, w którym mieszkanie wymaga wykończenia. Nie nadaje się ono jeszcze do zamieszkania. Przed wprowadzeniem się należy dokonać szeregu prac wykończeniowych.

Stan pod klucz

Inaczej jest w przypadku mieszkania pod klucz. Mieszkanie w takim stanie jest to mieszkanie gotowe już do zamieszkania. Nie trzeba przeprowadzać w nim już żadnych prac wykończeniowych, a jedynie wystarczy je umeblować.

 

Zalety i wady

Oczywiście wybór mieszkania pod klucz jest zdecydowanie droższe niż w przypadku mieszkania w stanie deweloperskim. Zakup takiego mieszkania ma także jeszcze jedną wadę. Mianowicie kupujący nie ma do końca wpływu na aranżację mieszkania. Chodzi tu np. o kolor ścian czy typ pokrycia podłogowego. Oczywiście zaletą takiego mieszkania jest fakt, iż dostajemy gotowe do zamieszkania lokum.

 

Co w stanie pod klucz?

Na co można liczyć kupując mieszkanie pod klucz? Na pewno w mieszkaniu wykonane zostaną podłogi. Najczęściej są to panele oraz płytki w zależności od pomieszczenia. Dodatkowo deweloper z pewnością pomaluje ściany w pomieszczeniu oraz zainstalowany zostanie sprzęt sanitarny w mieszkaniu. Zdarza się także tak, iż deweloper przygotowując lokum pod klucz wyposaża je także w sprzęt AGD.