Rekreacja w ogrodzie? Tylko za sprawą basenu ogrodowego

Któż nie marzył za dziecka i w wieku już dorosłym, aby upalne wakacyjne dni spędzać w wodzie, w przydomowym basenie. Miłe wspomnienie morza lub jeziora, ochłoda i odpoczynek od słońca kuszą z bardzo dużą siłą. Niestety koszt wybudowania basenu jest niebotyczny i wiele z tych marzeń musi zostać odłożone na półkę, bądź całkowicie zapomniane. Lecz czy na pewno?

Nowoczesne baseny ogrodowe

basen ogrodowy intexZ pewnością wiele osób pamięta z lat dzieciństwa dmuchane dziecinne baseny, które pozwalały maluchom na pluskanie się w wodzie podczas lata. Producenci dużych basenów ogrodowych inspirując się tym rozwiązaniem stworzyli wersje takich basenów dla nieco starszych dzieci, a nawet dla dorosłych.

Wśród nowoczesnych basenów wymienić można wersje rozporową i stelażową – zobacz na https://www.dobrebaseny.pl/. Obie różnią się nie tylko sposobem rozstawiania i techniki działania, ale również przeznaczeniem i parametrami użytkowymi.

Cechy basenu rozporowego

Basen rozporowy jest rozwinięciem basenu dmuchanego. Główna różnica tkwi jednak w czynniku, który utrzymuje basen w stabilnej pozycji. W przypadku basenu dmuchanego odpowiadało za to wtłoczone do wnętrza powietrze. Pozwalało to na uzyskanie miękkiego kołnierza, który pełnił funkcje zabezpieczającą w przypadku upadku dziecka. Otrzymywało ono miękką poduszkę, która zapewniała dodatkowe bezpieczeństwo.

W przypadku basenu rozporowego ścianki basenu trzymają się dzięki naporowi wody. Im więcej się jej wlewa podczas napełniania basenu, tym jest on stabilniejszy. Dzięki temu możliwie stało się tworzenie basenów większych i głębszych, jednak jednocześnie bardziej niebezpiecznych dla dzieci, dlatego polecane są one już bardziej dojrzałym dzieciakom.

A co dla rodziny?

W przypadku, gdy ktoś by chciał kąpać się w basenie wraz kilkoma osobami, najlepiej jest zaopatrzyć się w basen stelażowy. Jego konstrukcja opiera się na szkielecie aluminiowych, do którego mocowane są ścianki basenu. Dzięki temu konstrukcja basenu jest znacznie stabilniejsza, co pozwala na uzyskiwanie basenów o dość znacznych rozmiarach.

Baseny stelażowe są na tyle duże, że może się w nich kąpać nawet kilka osób naraz. W przypadku większych modeli możliwe jest nawet nurkowanie, jednak wymusza to konieczność np. dokupienia dodatkowych akcesoriów w postaci drabinki do wchodzenia i wychodzenia z basenu.