Nowoczesna wentylacja z użyciem rur wentylacyjnych

Planowanie wentylacji powinno opierać się na funkcjach, jakie muszą spełniać poszczególne pomieszczenia w budynku. Dobrze dobrane parametry zapewniają odpowiedni dostęp świeżego powietrza z zewnątrz budynku. Dodatkowo przez kanały wentylacyjne wydostaje się wilgoć w postaci pary wodnej. Dotyczy to szczególnie łazienek oraz pomieszczeń bez otworów okiennych.

Elementy składowe systemu wentylacyjnego

Głównym elementem nowoczesnej wentylacji jest rura wentylacyjna (https://www.belmeb.pl/rura-wentylacyjna-3906.html). Może być ona dostarczana w różnych średnicach oraz odcinkach dopasowanych do potrzeb konkretnej realizacji. Szczelność połączeń pomiędzy elementami zapewniają kształtki. Dodatkowo producenci oferują kształtki kierunkowe takie jak trójniki i kolanka. W ten sposób można dopasować wentylacje do warunków występujących w obiekcie. Montaż odbywa się za pomocą uchwytów ułatwiających podwieszanie instalacji pod sufitem. Zakończenia wentylacyjne pozwalają na estetyczne zakończenie rur w pomieszczeniach i na elewacji budynku. Mogą one również posiadać żaluzje chroniące przed czynnikami zewnętrznymi.

 

Zalety wentylacji wspomaganej mechanicznie

 

Złożony układ wentylacyjny powoduje wydłużenie się drogi, jaką musi pokonać powietrze przez rury wentylacyjne. To powoduje spadek sprawności takiej instalacji. Rozwiązaniem są wentylatory kanałowe wspomagające ruch powietrza bez względu na długość i ułożenie rur. Pozwala ta na szybkie przewietrzenie pomieszczeń i lepszą wentylację.