Listwa przyblatowa – rodzaje i zalety

Listwa przyblatowa to estetyczne wykończenie powierzchni użytkowej w kuchni między ścianą a blatem kuchennym. Pełni ona jednak nie tylko rolę dekoracyjną, ale również praktyczną. Zakrywa bowiem brzydkie szczeliny, gdzie gromadzi się brud i dostaje się woda. Wprawdzie niektóre osoby próbują zastąpić listwy przyblatowe silikonem sanitarnym, jednak to nie zawsze dobrze się sprawdza, choćby przez to, że silikon trudno równomiernie rozprowadzić.

Listwa przyblatowa – zalety

Zastosowanie listwy przyblatowej ma wiele zalet. Poza wymienionymi wcześniej są to:
– łatwość montażu,
– doskonałe maskowanie wszelkich niedoskonałości,
– bogata oferta i dostępność na rynku,

listwa przyblatowaRodzaje listew przyblatowych

Odpowiednio dobrane listwy służą nie tylko jako wykończenie szczeliny pomiędzy krawędzią blatu i ścianą. Mogą także łączyć dwa kawałki blatów ze sobą oraz stanowić wykończenie końcowe (boczne). Ze względu na pełnioną funkcję, wyróżnia się następujące rodzaje listew przyblatowych:
– Listwy przyblatowe uszczelniające, które, ze względu na swoją elastyczność, doskonale zastępują silikon sanitarny, zwłaszcza w okolicy zlewów. Użycie takiej listwy zabezpiecza meble kuchenne i spód blatu przed przedostawaniem się wody.
– Listwy przyblatowe szczelinowe, które mogą być użyte w dwojaki sposób: można nimi połączyć dwa blaty albo zamontować na wewnętrznej krawędzi powierzchni roboczej, w celu zakrycie niedoskonałości na ścianie.
– Listwy przyblatowe kątowe łączące blaty będące w stosunku do siebie pod kątem prostym.
– Listwy przyblatowe krawędziowe – uniwersalne.
– Listwy przyblatowe boczne w wariancie prawym lub lewym.