Kleje dyspersyjne – skład, zastosowanie, cena

0 Comments

Kleje wodne, określane także jako dyspersyjne, posiadają bardzo szerokie zastosowanie. Jakie są ich najważniejsze właściwości? Kiedy używane są najczęściej?

Definicja

Produkty określane jako kleje dyspersyjne, wodne powstają na bazie wody zmieszanej z drobnymi cząsteczkami żywicy. Dochodzi wtedy do zjawiska dyspersji, czyli rozproszenia cząsteczek w wodzie.

Ze względu na mocne łączenie klej dyspersyjny opinie ma przeważająco dodatnie i jest on powszechnie używany w różnych branżach.

Skład

Podstawowe składniki klejów dyspersyjnych to woda i cząsteczki żywicy, najczęściej żywicy akrylowej.

Dodatkowo w mieszaninie znajdować mogą się inne związki, na przykład wypełniacze mineralne, substancje poprawiające odporność na wilgoć czy temperatury.

Natomiast w klejach dyspersyjnych nie umieszcza się rozpuszczalników – przejdź. Dzięki temu są one przyjazne dla środowiska, nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów i nie powodują poważnego uszkodzenia klejonych materiałów.

Zastosowanie

Klej wodny może być używany do klejenia wielu typów materiałów. Nadaje się on między innymi do używania z materiałami jak:

  • tworzywa sztuczne
  • papiery, kartony
  • tapety
  • metale
  • tkaniny
  • ceramika
  • kamień

Aby dobrać najlepszy klej, warto poczytać opinie o klejach dyspersyjnych, które można znaleźć online. Produkty te różnią się swoimi składami i przeznaczeniem, dlatego też duże znaczenie ma właściwe dobranie kleju, by zapewnił on odpowiednią jakość połączenia.

Cena

Za klej dyspersyjny cena jest przystępna. Zwykle za małe opakowanie przeznaczone do wykonania napraw należy zapłacić kilka złotych. Z kolei za wiaderko kleju o pojemności 5-10 kg należy zapłacić od około 100 złotych do 200 złotych.

Aktualne ceny klejów dyspersyjnych można znaleźć online w sklepach internetowych lub sprawdzić je w lokalnych sklepach z artykułami budowlanymi, wykończeniowymi, technicznymi.