Jakie są zadania fugi?

0 Comments

Fuga to jeden z kluczowych materiałów budowlanych, choć bywa niedoceniana. Jej funkcje dekoracyjne to zdecydowanie nie wszystko. Jakie są więc inne zadania fugi?

Fuga sopro lub inny materiał tego typu ma ochraniać powierzchnię przed wilgocią. Ta mogłaby się pojawić pomiędzy szczelinami w płytkach, a zdecydowanie wolelibyśmy tego uniknąć. Kolejnym ważnym atrybutem fugi jest to, że dzięki niej we wspomnianych już szczelinach pomiędzy kafelkami nie gromadzi się kurz czy brud, nie pojawiają się też grzyby ani pleśń. To zaleta, która w kuchni czy w łazience potrafi być nieoceniona.

Jeżeli położymy fugę z należytą starannością, zwiększymy przyczepność kafelek do miejsca, w którym zostały one wyłożone. W ten sposób zapobiegniemy sytuacji, w której godziny spędzone na precyzyjnym układaniem podłogi czy kafelek na ścianie poszłyby na marne.

Dodatkowe funkcje fuga pełni wtedy, gdy jest wyłożona na zewnętrznym terenie, a więc chociażby na balkonie czy tarasie. Jest to funkcja wentylacyjna. Wilgoć spod płytek, przy prawidłowym wypełnieniu szczelin fugą, ma możliwość ujścia, co zapobiega odpadaniu płytek. Gdyby wilgoć zmieniała się w parę wodną nie mogąc ujść, konsekwencje mogłyby być sporym problemem dla właściciela domu.

Jak widać, fuga jest niezmiernie ważnym materiałem, a jej zastosowania nie kończą się na aspektach dekoracyjnych. Fugi mają także wiele ważnych funkcji praktycznych w naszych domach.