Jak wygląda system ochrony przed upadkiem z wysokości?

0 Comments
Prace budowlane na wysokości -jak wygląda system ochrony przed upadkiem z wysokości?

System powstrzymywania spadania musi być stworzony w momencie, kiedy pracownicy pracują na wysokości. Działanie takiego systemu uwarunkowane jest zastosowaniem dobrych i pasujących szelek bezpieczeństwa, podzespołu łącząco – amortyzującego i punktu kotwiczącego. Jest to rodzaj bezpieczeństwa i ochrony jednostki, czyli jednego pracownika, a nie całej ich grupy.

Funkcje systemu ochrony przed upadkiem z wysokości

Określony system, ochrony przed upadkiem z wysokości powinien:
– zatrzymać upadek, w przypadku gdy on już zaistnieje,
– umożliwić poszkodowanemu, bezpieczne oczekiwanie na pomoc,
– ustalić pozycję pracy pracownika, tak by zabezpieczyć go przed upadkiem.
Niezbędnym i najbardziej wymaganym sprzętem do pracy na wysokościach są specjalne szelki bezpieczeństwa. Ich główne zadanie polega na tym, że w czasie upadku człowieka muszą spowodować, że równomiernie rozłożą się siły dynamiczne, które owemu procesowi spadania towarzyszą.

Funkcje systemu ochrony przed upadkiem z wysokości
źródło: bhp-gabi.pl

Różne rodzaje szelek bezpieczeństwa

Szelki bezpieczeństwa występują w różnych wersjach. Te najprostsze posiadają tylko tylną klamrę zaczepową, inaczej nazywaną klamrą grzbietową. Jest to uniwersalna klamra i idealnie dopasowująca się do każdego zaczepu. Szelki o konstrukcji bardziej rozbudowanej, dodatkowo posiadają jeszcze klamrę zaczepową, która głównie współpracuje ze stałym systemem asekuracji pionowej oraz z różnymi urządzeniami samozaciskowymi.

Istnieją jeszcze szelki bezpieczeństwa, które posiadają pas biodrowy. Ten element szelek też wyposażony jest w klamry zaczepowe, przez co daje dodatkowe zabezpieczenie.

Szelki, które wyposażone są dodatkowo w pas biodrowy, mają przeznaczenie do pracy z urządzeniem stabilizującym pozycję pracownika, w danym miejscu na wysokości. Jest to rodzaj pracy tak zwanej pracą w podparciu.

Czym jest podzespół łącząco – amortyzujący?

Jest to nic innego jak linka bezpieczeństwa lub też gruba lina bezpieczeństwa, której głównym zadaniem jest połączenie szelek bezpieczeństwa z punktem kotwiczenia. Dodatkowo ma ona za zadanie złagodzenie siły upadku, gdy on nastąpi.
Tego typu linka jest jeszcze wyposażona w urządzenie samohamowne i urządzenie samozaciskowe, przesuwane po lince.
Dodać należy jeszcze, że taka linka, wraz z zaczepionymi urządzeniami, nie powinna być dłuższa niż 2 metry.

Czym jest podzespół łącząco - amortyzujący?
źródło: bhp-gabi.pl

Punkt kotwiczący – co to jest?

Jest to pierwsze i kluczowe ogniwo, które ma zabezpieczyć przed upadkiem. Innymi słowy, jest to miejsce, do którego pracownik musi zaczepić swoje szelki ochronne poprzez odpowiedni podzespół łącząco – amortyzujący. Takie miejsce, musi też pracownik sam sobie określić.