Jak naprawić beton? – Na to też są skuteczne metody

0 Comments

Beton to uniwersalny materiał budowlany wykorzystywany powszechnie od bardzo dawna. Odznacza się bardzo dobrymi parametrami, jest między innym wytrzymały na mechaniczne uszkodzenia i zmienne temperatury. Nie jest jednak niezniszczalny. Jak sobie radzić, gdy zdarzą się w nim ubytki?

Naprawa konstrukcji betonowych

Mimo że beton to wytrzymały budulec, to również on jest narażony na działanie bardzo wielu czynników, które mogą negatywnie na niego wpływać. Są to przede wszystkim:

  • czynniki atmosferyczne,
  • uszkodzenia mechaniczne,
  • związki chemiczne.

W wyniku ich działania mogą powstać różnego rodzaju ubytki i zniszczenia, które koniecznie należy usunąć, aby korozja nie posuwała się dalej i z czasem nie wpłynęła na bezpieczeństwo znajdujących się w budynku ludzi. Najczęściej w tego typu sytuacjach stosuje się takie rozwiązania jak zaprawa naprawcza do betonu.

Naprawa betonu – rodzaje zapraw

W sklepach z materiałami budowlanymi dostępnych jest co najmniej kilka rodzajów takich zapraw. Dzięki nim możliwe jest naprawienie różnego rodzaju konstrukcji betonowych i żelbetowych, np. stropów, posadzek, balkonów, wsporników i słupów, zbiorników betonowych i żelbetowych oraz wielu innych. Różnią się przede wszystkim zastosowanym spoiwem i są to m.in.:

  • zaprawa hydrauliczna, tzw. CC,
  • polimerowo-cementowo, tzw. PCC,
  • polimerowa, tzw. PC.

Jak stosować zaprawy naprawcze do betonu?

Tego rodzaju zaprawy cechują się bardzo dobrymi parametrami oraz przyczepnością. Na trzeba się więc obawiać, że nadlewanie betonu na beton będzie mało skuteczne. Trzeba tylko wybrać odpowiedni preparat oraz dobrze przygotować naprawiane powierzchnie. Warto więc przede wszystkim kierować się w tym zakresie wskazówkami producenta lub poprosić o radę specjalistę, który pomoże również w wyborze odpowiedniej zaprawy naprawczej (https://budujmy.eu/pl/menu/naprawa-betonu-918.html).