Jak działa klej anaerobowy?

0 Comments
loctite 406

Klej anaerobowy to jeden z bardzo często wybieranych środków do wzmacniania uszczelnień oraz do spajania metalowych elementów. Jest on często i chętnie wybieranym spoiwem, które wykorzystywane jest bardzo szeroko w mechanice oraz inżynierii chemicznej. Jego główne atuty to przede wszystkim znakomite, bo skuteczne działanie oraz ekonomiczność. To dzięki niemu bowiem zwiększa się niezawodność zmontowanego sprzętu.

Jak działa klej Loctite 243?

Loctite 243 jest typowym klejem anaerobowym o ciekłej konsystencji. Jego działanie rozpoczyna się natychmiast po odcięciu dostępu tlenu, po tym jak złączone ze sobą zostaną dwie różne powierzchnie, czy dwa elementy, np. śruba oraz nakrętka. Po zaaplikowaniu kleju na gwint i po nałożeniu na niego nakrętki, klej zamienia się z cieczy w ciało stałe i spaja ze sobą nierozerwalnie nakrętkę oraz śrubę. Klej ten równomiernie wypełnia wolną przestrzeń między tymi powierzchniami, a dzięki odcięciu dostępu powietrza, utwardza się, tworząc spoiwo o bardzo dużej przyczepności w stosunku do metali.

Najczęstsze zastosowania klejów anaerobowych

Jak zostało już wspomniane, główne przeznaczenie kleju to łączenie oraz uszczelnianie ze sobą metali. Dotyczy to zarówno tych samych typów metali, np. mosiądzu z mosiądzem, jak i metali różnych, np. aluminium i stali. Ponadto jest on w stanie połączyć metal z innymi materiałami, jak choćby z gumą, szkłem, tworzywami sztucznymi, itp. W efekcie najczęściej klej wykorzystywany jest do zabezpieczania elementów instalacji typu gwinty oraz części współosiowe, a także do napraw urządzeń, gdzie zastępuje on uszczelki.