Historia ściennych patchworków

0 Comments

Moda na płytki patchworkowe trwa niezmiennie od lat. Przyjrzyjmy się bliżej, skąd pochodzą i jaka jest ich historia.

Płytki patchwork — historia

Tradycja tworzenia kolorowej i wzorzystej terakoty pochodzi z krajów Arabskich, Hiszpanii, Portugalii, a nawet Anglii. Znane na całym świecie marokańskie płytki zellidż, małe płytki terakoty, pomalowane i pokryte szkliwem, układane w geometryczne wzory i umieszczone następnie w gipsie lub tynku. Były wytwarzane już w X wieku i nadal są tworzone tą samą metodą. Z płytek pochodzących ze średniowiecznej Europy najbardziej znane są tzw. azulejo, czyli cienkie, szkliwione płytki ceramiczne, które trafiły do Hiszpanii i Portugalii za sprawą mieszkańców Mauretanii w XI wieku.

Kolory i wzory

W krajach arabskich przy produkcji płytek stosowano głównie trzy kolory: zielony, niebieski i żółty, te same barwy dominowały we wzornictwie dawnej Portugalii. Dziś możemy znaleźć ceramikę w każdym kolorze, od wielobarwnych wzorów po stonowane desenie w odcieniach błękitu, zieleni lub szarości. Rodzaje wzorów zależały od tradycji kraju, w jakim powstawały płytki patchwork, w krajach arabskich były to tylko ornamenty geometryczne, na południu Europy modne także były ornamenty roślinne. Współcześnie możemy wybierać pośród wszelkich rodzajów zdobień.

Jeśli chcemy stworzyć swój patchwork, możemy wybrać pojedyncze wzorzyste płytki i zestawić je dowolnie ze sobą lub zdecydować się kolekcję, gdzie na dużej płytce jest kilka wzorów, co imituje mniejsze płytki ułożone jedna obok drugiej. Możemy ograniczyć się do bardzo modnych ostatnio, monochromatycznych barw lub dać się ponieść wyobraźni, wybrać wielokolorowe płytki i stworzyć barwną, egzotyczną mozaikę. Jedynym ograniczeniem jest dziś wyobraźnia.

Więcej płytek patchwork do nabycia w Eksperci Łazienek.