Fotowoltaika jak działa – poznaj zasady wytwarzania energii elektrycznej z promieniowania słonecznego

0 Comments

Praktycznie każdy może zacząć produkować darmową energię, pozyskując ją z promieniowania słonecznego. Z możliwości fotowoltaiki korzystają zarówno klienci biznesowi, jak i indywidualni. Jednorazowa inwestycja na zakup i montaż instalacji PV zwraca się w przeciągu kilku lat, a sama jej eksploatacja nie wiąże się z dodatkowymi kosztami. Jest wiele zalet przemawiających za tym innowacyjnym i ekologicznym rozwiązaniem. 

Pozyskiwanie energii elektrycznej ze Słońca – fotowoltaika jak działa?

Okazuje się, że darmowe i powszechnie dostępne promieniowanie słoneczne może zostać zamienione na taki sam prąd, jak ten płynący do gniazdek elektrycznych z sieci energetycznej. Nie ma nawet konieczności dokonywania przeróbek w istniejącej już instalacji elektrycznej budynku. Wystarczy zainwestować w instalację fotowoltaiczną i jej montaż, a następnie zgłosić mininstalację w celu wymienienia licznika prądu na dwukierunkowy. Bezpłatną jego wymianą zajmuje się w przeciągu 30 dni zakład energetyczny. Instalacja PV może zostać zamontowana nie tylko na dachu domu/budynku gospodarczego, ale też na działce w formie wolnostojącej. Panele słoneczne zawierają ogniwa fotowoltaiczne. Pod wpływem padającego na nie promieniowania słonecznego powstaje zjawisko fotowoltaiczne, a następnie energii elektrycznej. Falownik zmienia prąd stały na prąd zmienny, który można zasilać urządzenia elektryczne. Pozyskana dzięki panelom fotowoltaicznym energia wypiera prąd sieciowy, a wytworzone nadwyżki trafiają do sieci elektroenergetycznej. Prosumenci są rozliczani z zakładem energetycznym na zasadach net marketingu. 

Jakie są największe zalety fotowoltaiki?

Największą zaletą fotowoltaiki jest możliwość uzyskania niemałych oszczędności. Promieniowanie słoneczne jest odnawialnym źródłem darmowej energii, którą można wykorzystać na wiele sposobów. Sama żywotność paneli szacowana jest na koło 30 lat. Okres zwrotu z inwestycji wynosi z kolei kilka lat. Może o zostać skrócony, jeśli korzysta się z dostępnych systemów wsparcia typu dotacje i opusty. Fotowoltaika wytwarza zieloną energię, czyli jest to rozwiązanie przyjazne dla środowiska. Nie jest źródłem żadnych zanieczyszczeń. Na jej korzyść przemawia także bezobsługowość, niezależność energetyczna, szerokie zastosowanie i uniwersalność. 

źródło: https://budujemydom.pl/instalacje/kolektory-sloneczne-i-fotowoltaika/a/21338-czym-jest-instalacja-fotowoltaiczna

Więcej o zasadzie działania fotowoltaiki można poczytać tutaj: https://www.innogy.pl/pl/portal-o-energii-slonecznej/2018/fotowoltaika-jak-dziala