Elektronarzędzia – spawarka inwertorowa

0 Comments

Elektronarzędzia to niezbędne wyposażenie warsztatów ślusarskich czy firm naprawczych. Niektóre z elektronarzędzi jak wiertarka, szlifierka, pilarka czy cykliniarka znajdą zastosowanie w wielu gospodarstwach domowych.
Jednym z mniej popularnych elektronarzędzi używanych w domu, a przeznaczonych do prac wymagających łączenia dwóch metalowych elementów jest spawarka.

Rodzaje spawarek

spawarka inwertorowaSpośród spawarek przeznaczonych do ręcznego spawania za pomocą elektrod otulonych wyróżniamy trzy rodzaje spawarek:
– inwertorowe,
– transformatorowe,
– prostowniki spawalnicze – zazwyczaj wykorzystywane w przemyśle ze
względu na swoje gabaryty.
Spawarka inwertorowa ma wiele zalet: ma dość niski czas chłodzenia, jest niewielkich rozmiarów a co za tym idzie – mała waga pozwala na szybkie przenoszenie jej na inne miejsce, pobór mocy jest niewielki i w pełni kontrolowany, wykonana spoina charakteryzuje się wysoką jakością, istnieje możliwość spawania nią za pomocą różnych metod spawalniczych, urządzenie cechuje się prostą obsługą, a także posiada wiele funkcji dodatkowych, jak na przykład możliwość pracy z agregatami prądotwórczymi.
Pomimo swoich znaczących zalet posiada również kilka wad:

  • cena spawarki inwertorowej jest wyższa niż transformatorowej,
  • spawarka inwertorowa jest urządzeniem o wiele bardziej delikatnym niż inne, więc należy dbać, by nie została uderzona lub upuszczona,
  • dla mniej doświadczonych spawaczy, szczególnie amatorów lub –
    samouków, może być zbyt zaawansowana technicznie.

Decydując się na zakup spawarki należy dokładnie zapoznać się z jej parametrami technicznymi oraz ewentualnym wyposażeniem dodatkowym.