Deweloperzy a koronawirus. Co zmieniło się na rynku mieszkaniowym?

Coraz częściej słychać głosy o długofalowym oddziaływaniu epidemii koronawirusa, która ma odbić się również na branży deweloperskiej. Czy to dobry czas, by zdecydować się na zakupienie nowego mieszkania?

Epidemia koronawirusa powoli mija, ale może wrócić. Rozwój pandemii wpłynął jednak na gospodarkę. Wiele osób utraciło pracę, nowe rekrutacje zostały wstrzymane, a firmy zredukowały inwestycje, czekając na lepsze czasy. Nowa sytuacja może także wpłynąć na rynek pierwotny nieruchomości.

Deweloper w trakcie epidemii

Rozpoczęte przed epidemią inwestycje mieszkaniowe stale są w toku. Praktycznie żaden deweloper nie zastopował budowy całkowicie, chociaż ze względu na wprowadzone ograniczenia mogą pojawić się niewielkie opóźnienia w oddaniu inwestycji. Na pewno nie będą to jednak znaczne zmiany w terminach, zwłaszcza w przypadku nieruchomości, które są już w końcowych fazach realizacji.

W związku z tym ci, którzy zdecydowali się na zakupienie własnego „M” na rynku pierwotnym jeszcze przed epidemią, nie muszą się obawiać. Czy jednak to dobry czas dla tych, którzy dopiero planują nabycie swojego lokalu?

Sprzedaż powróciła do normy i nic nie zapowiada zmian cen
Specjaliści w dziedzinie rynku nieruchomości wskazują, że w marcu oraz na początku kwietnia sprzedaż nowych mieszkań zmalała. Teraz jednak sytuacja powróciła do normy sprzed początku epidemii i lokale znów szybko znajdują nabywców.

Co ciekawe, zwiększyło się zainteresowanie mieszkaniami o większym metrażu oraz tych, które posiadają własne ogródki i duże balkony, co daje przynajmniej niewielką namiastkę własnej posesji na zewnątrz, gdzie można spędzić czas na świeżym powietrzu.

Chociaż epidemia spowodowała zmiany na rynku wynajmu mieszkań, to na razie nic nie zapowiada znacznych spadków cen nowych nieruchomości u deweloperów. Wobec tego osoby planujące kupno lokalu nie mogą liczyć na przewidywane obniżki. Ceny utrzymują się stale na podobnym poziomie. Ewentualne korekty mogą pojawić się dopiero jesienią, gdy może mieć miejsce kolejna fala zachorowań.

Sprawdź ofertę: https://wroclaw.domd.pl/