Czy stosowanie paneli fotowoltaicznych zmniejszy średnie zużycie prądu ?

0 Comments

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o alternatywnych źródłach energii, a prąd generowany z promieni słonecznych staje się coraz bardziej popularny. Panele fotowoltaiczne to szansa na uzyskiwanie darmowego prądu, dzięki wykorzystaniu energii słońca. Sprawdźmy, czy stosowanie paneli fotowoltaicznych zmniejszy średnie zużycie prądu.

Od czego zależy działanie paneli?
Ilość produkowanego przez ogniwa słoneczne prądu zależna jest od pogody i pory roku. Im dłuższy i bardziej słoneczny dzień, tym większa efektywność paneli. Ta sama instalacja fotowoltaiczna potrafi wypracować 4kWh prądu w dzień słoneczny, podczas gdy w dzień pochmurny i deszczowy osiągnie zaledwie 0,2 kWh. Efektywność jest zatem zależna od pogody i nie zawsze pozwoli na wypracowanie energii, która w całości zaspokoi dzienne potrzeby gospodarstwa. Nie zmienia to jednak faktu, że w każdym przypadku alternatywne źródło energii zmniejszy średnie zużycie prądu tradycyjnego i wpłynie na znaczne zmniejszenie rachunków. Pytanie jednak, w jakim stopniu ta oszczędność jest opłacalna w stosunku do kosztów instalacji?

Możliwości instalacji
Szacuje się, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 5 kW jest w stanie wygenerować rocznie ok. 4500 kWh prądu. Roczne średnie zużycie prądu dla rodziny czteroosobowej to poziom ok. 4100-5000 kWh. Instalacja jest zatem teoretycznie w stanie pokryć całościowo lub niemal całościowo roczne zapotrzebowanie na prąd dla rodziny czteroosobowej.  Należy jednak pamiętać, że ilość wytwarzanej energii zależna jest od natężenia promieni słonecznych. W praktyce możemy mieć zatem sytuację, że w lecie będziemy wytwarzać nadmiar energii, w zimie zaś może zajść sytuacja, kiedy będziemy zmuszeni ratować się prądem od dostawcy.

Opłacalność
Koszt średniego rocznego zużycia energii na poziomie 5000 kWh to ok. 2475 zł. Koszt instalacji o mocy 5 kW jest zależny od rodzaju i jakości komponentów i oscyluje w przedziale 22 000 – 35 000 zł. Zakładając wariant optymistyczny, że wyprodukujemy ilość prądu, która w całości pokryje nasze zapotrzebowanie w ciągu roku i w ogóle nie będziemy zmuszeni korzystać z prądu od dostawcy, w najlepszym wypadku (przy najtańszej realizacji instalacji) koszt inwestycji zwróci się po ok. dziesięciu latach. W praktyce może ten czas się wydłużyć. W takim świetle instalacja ogniw słonecznych dla wielu może wydawać się co najwyżej średnio opłacalna. Warto jednak wziąć pod uwagę fakt, że na budowę takiej instalacji można otrzymać dofinansowanie. W niektórych przypadkach sięgały one nawet 80% kosztów inwestycji. W takiej sytuacji proces ten staje się bardzo opłacalny i pożądany. Fotowoltaiczna energia nie tylko może być korzystna ze względu na oszczędności, ale zapewnia również niezależność od awaryjności i przesyłu dostawcy

Szanowny Kliencie, jeżeli jesteś zadowolony z mojego tekstu, zapraszam do stałej współpracy i zlecania tekstów specjalistycznych bezpośrednio do mnie.