Bezpieczeństwo w pracy – jak wybrać odpowiednie trzewiki robocze

0 Comments
Bezpieczeństwo w pracy - jak wybrać odpowiednie trzewiki robocze

Właściwie dopasowana odzież zapewnia pracownikom ochronę zdrowia oraz komfort podczas wykonywania zadań w różnych warunkach. Jednym z podstawowych elementów ubioru roboczego jest obuwie, występujące w rozmaitych wariantach, w zależności od pory roku, miejsca pracy czy przeznaczenia. Najchętniej wybieranym typem butów roboczych są trzewiki.

Charakterystyka trzewików roboczych

Rozpatrując konstrukcję obuwia, wyróżniamy półbuty, trzewiki, buty, buty do kolan i buty z przedłużoną cholewką. Takie uszeregowanie obrazuje wysokość, do której chroniona jest noga podczas noszenia pary z poszczególnych wariantów. W przypadku trzewików roboczych cholewka kończy się nad kostką. Do wyboru proponowane są modele sznurowane oraz zapinane. Każdy z nich charakteryzuje się grubą, stabilną podeszwą.

Charakterystyka trzewików roboczych

Rodzaje trzewików roboczych

Trzewiki są wyborem popularnym i uniwersalnym. Występują w wariantach letnich wyposażonych w systemy cyrkulacji powietrza oraz zimowych posiadających dodatkową wyściółkę. Dzielą się także na podstawie ich właściwości ochronnych. Wyróżniamy modele:

  • wodoodporne,
  • chroniące przed czynnikami chemicznymi i biologicznymi,
  • odporne na działanie wysokich i niskich temperatur,
  • ze wzmocnionymi noskami i wkładkami antyprzebiciowymi,
  • chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym.

Niektóre modele wyposażone są również w podeszwy o wysokiej amortyzacji i antypoślizgowe.

Szeroki asortyment obuwia ochronnego pozwala dobrać rodzaj odpowiedni do planowanych czynności. Decydując się na konkretną parę trzewików roboczych, warto mieć na uwadze warunki, w których będą używane. Dzięki temu w pełni spełnią swoją funkcję oraz zapewnią wysoki komfort użytkowania.